Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت
لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : طبیعت استان خوزستان

1396/12/22 - 12:05:33
طبیعت استان خوزستان


1)تالاب شادگان در خوزستان

تالاب بين‌المللى شادگان ۲۹۶ هزار هکتار مساحت دارد و از شمال به شادگان و خور «دورق» و از جنوب به روخانهٔ بهمنشير، از غرب به جاده دارخوئين و آبادان و از شرق به آب‌هاى خورموسى محدود مى‌شود. سطح تالاب با گياهان آبدوست چون لويى و چولان و گياهان غوطه‌ور پوشيده شده و محل بسيار مناسبى براى پذيرش پرندگان آبزى مهاجرى است که در پاييز از شمال اروپا، کانادا و سيبرى به اين منطقه روى مى‌آورند. در اين تالاب، انواع ماهيان آب شيرين و شور مانند بنى، شيربد، حمرى، شانک، ماهيهاى پرورشى و پرندگانى چون فلامينگو، حواصيل، لک‌لک، غار وحشى، ‌ اردک، ‌ گراز و … زيست مى‌کنند.

تنها زيستگاه و محل زاد و ولد اردک کرکرى در جهان اين تالاب است و پرندگانى چون «گيلانشاه خالدار» و «اکراس افريقايي» نيز از نمونه‌هاى بسيار کميابى هستند که در اين منطقه يافت مى‌شوند. تالاب شادگان زيستگاه يک سوم از گونه‌هاى جانورى و گياهى در معرض خطر نابودى است. اين تالاب طبق مصوبهٔ شوراى عالى حفاظت از محيط زيست تحت عنوان «پناهگاه بين‌المللى حيات وحش شادگان» به سازمان محيط زيست واگذار شده است. گفته مى‌شود که تالاب دچار بحران است و احتمال دارد در آينده خشک شود.

2)تالاب هور العظیم

تالاب هور العظیم  و یا تالاب بزرگ هویزه (هور الهویزه)، بزرگ‌ترین هور، تالاب های استان خوزستان و یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های داخلی ایران است که در غرب استان خوزستان در انتهای رود کرخه در منطقه مرزی دشت آزادگان قرار دارد. این تالاب از آب‌های مازاد رود‌های کرخه، دویرچ و اروندرود تشکیل شده است. مساحت این تالاب که توسط اداره کل محیط زیست خوزستان مشخص شده حدود ۱۱۸ هزار هکتار است که حدود یک سوم آن در ایران و مابقی آن در کشور عراق است. عمق این تالاب در سواحل کم ولی به تدریج در وسط آن به چند متر می‌رسد.

سراسر هور پوشیده از گیاهان کف‌زی مانند نِی، جگن (چولان)، لوئی، بردی، تیره تیزک است که هر قدر به داخل آن پیش می‌رویم، ارتفاع آن‌ها بیشتر شده به طوری که دید را محدود می‌سازند. در هور گونه‌هایی از گیاهان شناور مانند نیلوفر آبی نیز دیده می‌شود که ریشه در آب دارند و به صورت شناور در سطح یا بخشی از آب زندگی می‌کنند. در ساحل هور گیاهانی چون کاگله، کاهوی وحشی، سورمه صحرایی و … می‌رویند.

تنوع جانوران پستاندار در این تالاب محدود است اما با این وجود تأثیرات عمیقی بر روی ساختار زندگی انسانی دارند. از جمله پستانداران معروف کنارزی منطقه هور گاومیش است که به صورت اهلی زندگی می‌کند و بیشتر وقت خود را در نواحی ساحلی هور می‌گذراند. از سایر پستانداران هور می‌توان به گراز، سگ آبی و خفاش اشاره نمود. این تالاب از نظر حجم و نوع پرنده نیز بسیار قابل توجه است. هور الظعیم یکی از زیستگاه‌های حساس و مهم پرندگان مهاجر آبزی و بومی منطقه از جمله اردک‌ها، غار خاکستری، چنگر، انواع آبچلیک است. از گونه‌های کمیاب تالاب نیز می‌توان به میوه‌خوار، اکراس آفریقایی، عروس غاز، غاز پیشانی سفید کوچک و اردک مرمری اشاره نمود. در مجموع بیش از ۱۲ گونه ماهی در هور زیست می‌کنند که برخی از آن‌ها عبارتند از بنی، عنزه، گطان، حمری، شلج، آمور، برزم، بیاح، کپور نقره‌ای.

وجود تالاب‌ در منطقه سبب می‌شود که میزان رطوبت در آن ناحیه افزایش یابد از این رو یکی از کارکردهای مهم هور العظیم، جلوگیری از اثرات مخرب طوفان شن و گرد و خاک است به طوری که تخریب گسترده این هور در ایران و عراق، سبب شده میزان وقوع طوفان‌های شن در سال‌های اخیر افزایش یابد. متأسفانه استان خوزستان در ۳ سال اخیر با گرد و غبارهایی حدود ۲۱ برابر استاندارد مواجه شده و هر از گاهی وقوع طوفان شن سبب مختل شدن زندگی مردم منطقه می‌شود.

منابع طبیعی هور العظیم از زمان جنگ ایران و عراق با تهدید روبرو بوده است. کمبود آب ناشی از احداث سد در مسیر رودخانه‌های منتهی به این تالاب، آسیب‌های قابل توجهی به این زیستگاه وارد کرده است. زیرمجموعه‌های شرکت ملی نفت ایران در این منطقه با جاده‌سازی غیرضروری، عدم رعایت عرض مورد توافق درباره جاده‌ها، دفع پسماندهای حاصل از حفاری چاه‌ها و پساب‌های تخلیه‌شده در تالاب، به محیط زیست این تالاب آسیب زده است.

حاشیه‌نشینان هور که مردمی عرب‌تبار می‌باشند، تا پیش از جنگ ایران و عراق در ده‌ها روستا و آبادی حاشیه هور با استفاده از این تالاب و آبزیان آن، اقتصاد خانواده‌های خویش را تأمین می‌کردند اما امروزه تقریباً تمام روستاهای مجاور هور به جز شهر رفیع، به طور کلی از بین رفته‌اند.

راه‌های متعددی برای دسترسی به این تالاب زیبا وجود دارد از جمله راه آسفالته سوسنگرد- بستان- چَزابِه- هویزه رفیع، همچنین راه آسفالته اهواز به سید خلف و طلائیه و راه شنی و نظامی پاسگاه‌های طبر به شط علی. جاده طبر- شط علی و جاده شرکت نفت، از دیگر راه‌های دسترسی جهت مشاهده این تالاب می‌باشد.

3)پامنار روستای نمونه گردشگری دزفول

روستای پامنار جزء بخش شهیون در فاصله هوایی ۲۵ کیلومتری و فاصله ی جاده ای ۴۲ کیلومتری شهرستان دزفول به وسعت ۵۷ هكتار در میان دامنه‌ های رشته كوههای زاگرس و مشرف به دریاچه سد دز در شمال شهرستان دزفول واقع شده است.

روستای پامنار بواسطه چشم اندازهای بسیار متنوع طبیعی- فرهنگی و به دلیل همجواری با دریاچه دز وجود قلعه طبیعی شاداب همچنین وجود درخت های سدر ، دره ها و چشمه ها دارای طبیعتی جذاب و خاص است که همه ساله گردشگران فراوانی را به خود جذب می کند.مهمترین عاملی که باعث شده روستای پامنار مورد توجه گردشگران قرار گیرد همجواری آن با دریاچه شهیون است. این دریاچه یكى از زیباترین دریاچه هاى ایران و جهان در شمال غربی دزفول و پشت دو كوه شاداب و کوه تنگوان شكل گرفته و چهره زیبایى به منطقه شهیون داده است . به گونه اى كه جزیره بزرگ وسط دریاچه با مساحتى بالغ بر شصت هزار متر مربع چشم انداز زیبایى را بوجود آورده است.

به دلیل زمینه مساعدی که این دریاچه دارد در آن انواع آبزیان پرورش داده می شوند به همین خاطر در فصولی از سال محل مناسبی برای صید ماهی می باشد در کنار روستای پامنار و به فاصله ی کمی از آن روستای زیبای دیگری به نام پا قلعه وجود دارد که ورودی و دسترسی اصلی قلعه شاداب در آن واقع شده و برخی به دلیل معروفیت روستای پامنار و همجواری، این دو روستا را یکی می دانند.

از جمله تفریحاتی که می توان در منطقه انجام داد می توان از قایقرانی در دریاچه دز، اسکی روی آب، شنا، گذران اوقات فراقت در جزایر دریاچه و سواحل آن و استفاده از هوای مطبوع ، مشاهده حیات وحش منطقه بویژه پازن و تیهو ، ماهیگیری ورزشی در دریاچه، مشاهده و آشنایی با زندگی عشایری مردم بومی و فضای زیبای معماری سنتی منطقه، آشنایی و مشاهده صنایع دستی منطقه و کوهنوردی و مشاهده دره های عمیق کول خرسان و دره رودخانه دز نام برد.

از گیاهان و پوشش های منطقه می توان به رملیک ، کنار ، بنه ، بادام ، جاز ، انجیر ، بلوط و نخل اشاره کرد. از دیگر جاذبه های این منطقه می توان از هنر کپوبافی یاد کرد که از صنایع دستی رایج بومیان منطقه است. محصولات زیادی توسط كپوبافان در زمینه‌های مختلف بویژه ظروف تزیینی و سنتی با استفاده ازرنگها و نقوش سنتی ، از دیر باز تولید می‌شود و با هویتی تاریخی، زینت بخش خانه‌ها هستند.

انواع این تولیدات را شامل اشكال مسطح، بیضی و دایره‌ای و با كاربردهای مختلف بویژه مصنوعات صنعتی از جمله گلدان ،جا دستمالی،زیركتری ،زیرقوری، میوه خوری و انواع دیگر محصولات حصیری بافت اعلام كرد. نوع تولیدات كپو در منطقه از نظر كمی و كیفی در سطح بسیار خوبی قرار دارد و مسابقه و نمایشگاه کپوبافی نیز تاکنون در روستای پامنار با هدف ارایه توانمندی‌ های زنان و دختران منطقه در امركپوبافی و بافته‌های حصیری برگزار شده که مورد توجه گردشگران زیادی واقع شده است.

رونق اقتصادی ، ایجاد اشتغال ، شکوفایی و توسعه صنعت و خدمات گردشگری از اهداف احداث منطقه گردشگری روستای پامنار در شهرستان دزفول به شمار می رود زیرا این روستا یکی از مناطقی است که از نظر پتانسیل گردشگری نه تنها در سطح خوزستان ، بلکه در سطح کشور می تواند از جایگاه خاصی برخوردار شود. با توجه به پتانسیل های بالای طبیعی و تاریخی منطقه در سال های اخیر تلاش هایی از سوی اداره میراث فرهنگی برای ثبت ملی برخی از آثار و توسعه گردشگری منطقه و نیز پیگیری های جهت حفاظت از محیط طبیعی آن توسط اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول صورت گرفته است.

4)تفریحگاه ساحلی زیبا و دیدنی دز

در پایین دست سد تنظیمی دز و شمال شهر دزفول تفریحگاه ساحلی زیبا و دیدنی دز ( علی كله ) واقع شده كه از مهمترین مراکز تفریحی شهرستان دزفول و خوزستان در فصول بهار و زمستان به شمار می رود. برای آسایش و راحتی گردشگران در این مجموعه شهرداری دزفول در كنار ساحل زیبای دز صفه هایی سر پوشیده ساخته است. آب زلال و فضای فرحبخش علی کله به خصوص در فصول گرم سال فرصتی مغتنم برای شنا و استفاده از فضای آرامش بخش ساحل دز را فراهم آورده است . همچنین پارك و فضای سبز كنار ساحل به همراه وسایل بازی و تفریحی ، منظره ی زیبای سد تنظیمی و … باعث شده كه در سایر فصول نیز محلی برای تفریح مردم باشد.

به خاطر مسیر مناسب ساحل ، بسیاری از مردم دزفول در صبح به ورزش عمومی در این محل می پردازند. در فصول بهار تابستان ، بخصوص ایام نوروز گردشگران بسیاری از شهرهای مختلف خوزستان به علی كله می آیند تا از فضای خنك و زیبای آن استفاده نمایند و بسیاری شب را نیز درچادرهای مسافرتی در كنار ساحل به صبح می رسانند.

همین استقبال موجب شد شهرداری دزفول عملیات احداث کمپ هایی برای اسکان، رستوران ویژه و نیز ایجاد استخری برای استفاده بانوان از این مجموعه را آغاز کند که پیشرفت فیزیکی خوبی تاکنون داشته اند. هم اکنون این تفرجگاه یکی از مکان‌هایی است که هر فردی که پای به دزفول می‌گذارد مشتاق دیدار آن است و حتما باید حداقل یک بار از آنجا دیدنکند.

این تفرجگاه در بین شهروندان اهوازی هم محبوبیتی چشمگیر پیدا کرده است. گسترش فضای سبز، نصب آلاچیق ، نصب وسایل بازی کودکان ، ایجاد ایستگاه قایق‌های تفریحی ، احداث چند واحد بوفه و احداث نمازخانه ، از اقداماتی بوده که طی سال‌های گذشته شهرداری دزفول در این تفرجگاه انجام داده است.

5)تنگ تکاب

معبر کوهستانی جاده قدیمی بین النهرین  به استخر و جاده دوره اسلامی خوزستان به فارس بوده است. طول تنگه در حدود ۵ کیلومتر است و رودخانه مارون از میان آن جریان دارد. تنگ تکاب دارای دو مدخل است. مدخل شرقی آن را سد مارون اشغال کرده است و عملا تنگه را مسدودکرده است. در سمت شمال تنگه ارتفاعات کوه بدیل قرار دارد و در سمت جنوب آن ارتفاعات خائیز گسترده شده است. این تنگه از نظر تاریخی بسیار پراهمیت است. نبرد سپاه ایران به فرماندهی آریوبرزن و سپاه اسکندر مقدونی در این تنگه اتفاق افتاده است.

اين منطقه را آريوبرزن با ۲۵ هزار سپاهي اشغال كرد. به دستور وی در اين تنگ ديواري ساخته شد. وقتي كه مقدوني ها پيش آمده به جايي رسيدند كه موافق مقصود آریو بود، پارسي ها سنگ هاي بزرگ از بالاي كوه به زير غلطانيدند. این حمله باعث شکست اسکندر و عقب نشینی نیروهای وی شد. پس از این شکست اسکندر سپاهیان آریو را محاصره کرد و وی در نبردی دیگر در این منطقه کشته شد. آثار يك دخمه و مقبره هخامنشی در روستای حسين آباد كوپن وجود دارد كه احتمالاً آرامگاه آريو برزن است.

از دیگر آثار تاریخی این منطقه بقایای تاریخی ارجان در اطراف روستای تنگ تکاب و حاشیه رودخانه مارون قرار است. به فاصله کمی از مدخل تنگ دو کتیبه تاریخی به خط نستعلیق ساده بر روی سنگ نقر شده است. همچنین قلعه ارجان  بر بالای کوهی سنگلاخی در مرتفع ترین قسمت کوه ومتکی به تخته سنگ بزرگ ساخته شده است. روستای تنگ تکاب در داخل این تنگ واقع شده است.

روستای تنگ تكاب از توابع بخش مركزی شهرستان بهبهان، با مختصات جغرافیایی۵۰ درجه و ۲۱ دقیقة طول شرقی و۳۰ درجه و ۴۱ دقیقة عرض شمالی، در ۲۲ كیلومتری شمال شرقی شهر بهبهان قرار دارد. این روستا از جنوب شرقی به كوه تنگ تنكاب و از شمال به روستای گیوه چرمی محدود می‌شود. رودخـانه مارون از یك كیلومتری غرب روستا عـبور مـی‌كند. روستای تنگ تکاب از سطح دریا ۷۰۰ مترارتفاع دارد و آب و هوای آن در تابستان گرم و خشك و در سایر فصول معتدل است. دسترسی به این تنگ از طریق جاده کارخانه سیمان بهبهان و پس از آن جاده سد مارون و روستای تنگ تکاب امکانپذیر است. تنگ تکاب در فاصله ۱۱ کیلومتری شرق بهبهان واقع است.

6)چشمه آب معدنی دهلران

در ۱۳ كیلومتری جاده‌ اندیمشك به اهواز جاده‌ای منشعب می‌شود كه پس از ۱۲۰ كیلومتر به دهلران می‌رسد. چشمه معدنی دهلران به فاصله ۵ كیلومتری شمال آن از زمین خارج می‌شود. در این منطقه، دره وسیعی وجود دارد كه بوی سولفور آن از فاصله دور به مشام می‌رسد. آب این چشمه از دسته آبهای كلرورسولفاته و بیكربناته كلسیك گرم می‌باشد و خواص درمانی فوق‌العاده‌ای دارد. مردم منطقه به منظور درمان بیماری‌های روماتیسمی، درد مفاصل و استخوان از آب این چشمه استفاده می‌كنند.

7)چشمه آب معدنی گراب در شوشتر

در اطراف شوشتر آب‌های معدنی متعددی وجود دارد، از جمله در حدود ۹ كیلومتری شرق آن در روستایی به نام گرداب، آب معدنی از زمین می‌جوشد. این چشمه در گذشته محل مقدسی بوده است و دردمندان جهت استفاده از این آب در اطراف آن گرد می‌آمدند. این آب برای افرادی كه به امراض جلدی، اگزما و زخم‌های عفونی و كچلی مبتلا باشند،‌ بسیار مفید است. در حال حاضر محلی جهت استفاده از این آب احداث شده است. دخمه‌های عیلامی و همچنین آثار سفال‌های دوره‌های دوم و سوم پیش از میلاد در تپه‌های آن مشاهده شده است و بقعه‌ای بنام پیر عباس دارد كه كانالی نیز در جوار آن احداث شده است.

8)چشمه عین خوش در اندیمشک

چشمه عین خوش در فاصله ۱۳ ‏کیلومتری جاده اندیمشک به اهواز واقع شده است. در فاصله ۷۰ ‏کیلومتری این جاده دهکده عین خوش واقع شده که در فاصله کمی از آن چشمه عین خوش از زمین می جوشد. آب این چشمه از دسته آبهای سولفاته بیکربناته کلسیک نیم گرم می باشد.

9)درياچه سد عباس‌پور (سد كارون)

سد كارون در سال ۱۳۵۵ هـ.ش در شمال شرقى مسجد سليمان بر روى رود کارون ساخته شد. ارتفاع اين سد ۲۰۰ متر و طول تاج آن ۳۸۰ متر است. گنجايش مخزن آب آن براى آبيارى ۰۰۰‚۴۸ هکتار از زمين‌هاى جلگه خوزستان پيش‌بينى شده است. بنابراين درياچه بزرگى دارد که قابليت‌هاى جهانگردى آن قابل بهره‌بردارى است.

10)دریاچه شهیون یا سد دز

دریاچه شهیون يكى از زيباترين درياچه هاى ايران و از جاذبه های طبیعی ارزشمند و کم نظیر منطقه شهیون محسوب می شود. این دریاچه در شمال غربي دزفول و پشت دو كوه شاداب و تنگوان شكل گرفته و چهره زيبايى به منطقه شهيون داده است .

دریاچه شهیون علاوه بر ایجاد مناظر زیبا و بدیع، زمینه های مناسبی را برای انجام ورزش های تابستانی و تفریحات آبی به وجود آورده است. در فضای این دریاچه و همچنین رودخانه ای که از شهر دزفول می گذرد، امکان انجام ورزش های شنا، قایق رانی، اسکی روی آب و ماهیگیری را میسر کرده است.

وجود چند جزيره كوچك و بزرگ كه روى آنها انبوهى از درختان كنار و بادام كوهى به چشم مي خورد جلوه ديگرى به درياچه بخشيده است.  به گونه اى كه جزيره بزرگ وسط درياچه با مساحتى بالغ بر شصت هزار متر مربع چشم انداز زيبايى را بوجود آورده است. و  جانورانی مانند روباه و خرگوش در كنار پرندگان زيبايى مثل تيهو و كبك و پرندگان دريايى؛ حيات وحش بی نظيرى را بوجود آورده است. لازم به ذكر است كه اين جزيره به دليل موقعيت جغرافيايى خوب و مسطح بودن زمين آن شرايط مناسبى را جهت احداث مراكز تفريحى و اقامتى و جذب هرچه بيشتر گردشگران به منطقه فراهم آورده است. در این دریاچه انواع آبزیان پرورش داده می شوند به همین خاطر در فصولی از سال محل مناسبی برای صید ماهی است . در ایام نوروز نیز گردشگران زیادی از نقاط دور و نزدیک برای استفاده از طبیعت زیبای دریاچه شهیون با این منطقه سفر می کنند.

آب این دریاچه از ارتفاعات اراک و الیگودرز سرچشمه گرفته و پس از عبور از کوههای زاگرس و دریافت ریز آبه های فراوان وارد این دریاچه می گردد این رودخانه از دو شاخه اصلی بنام سزار و بختیاری تشکیل می گردد. رود سزار در شمالی ترین قسمت حوزه جریان دارد و شامل سه شاخه ماربره ، تیره و سبزه است.

رود بختیاری دومین سرشاخه اصلی رودخانه دز است که در چهل کیلومتری اتصال سرخاب به رود سزار می پیوندد. این درباچه نقش مهمی در منطقه ایفا می کند و زندگی آبزیان و پرندگان منطقه وابسته به آن می باشد. رودخانه دز پس از سد دز و عبور از دره عمیق حد فاصل قلعه شاداب و کوه تنگوان در غرب وارد دشت خوزستان گردیده و از میان شهر دزفول عبور و پس از عبور از جنگل دز و منطقه تحت حفاظت دز ( پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده دز ) در محل بند قیر به رودخانه کارون می پیوندد و کارون بزرگ تشکیل می شود.

11)رودخانه کارون پرآب‌ترين و طويل‌ترين رودخانه ايران

اين رود از چشمه‌سارهاى دامنه کوه‌هاى ونک و زردکوه بختيارى سرچشمه گرفته و به نام آب کوهرنگ از دره غربى زردکوه به سوى جنوب غربى روان مى‌شود. پس از ورود به درياچه سد کوهرنگ قسمتى از آب آن توسط تونلى که در شکم کوه کارکنان حفر شده، به سرچشمه زاينده‌رود مى‌ريزد و قسمت ديگر آن از سد عبور کرده و پس از طى مسير طولانى و پرپيچ و خم با رودخانه خرسان مخلوط شده و به استان خوزستان وارد مى‌شود. در خوزستان با آب دره بردنخش و آب سوسن درهم مى‌‌آميزد و سپس با آب سرحوض و با رودخانه مرغاب مخلوط مى‌شود و پس از عبور از دهستان انديکا به دهستان دشت لالى وارد مى‌‌شود.

در دهستان مزبور با رودخانه شورآب کيارس مخلوط شده و پس از عبور از دهستان عقيلى شوشتر به دهستان گتوند داخل مى‌شود. در ۸ کيلومترى شمال غربى شوشتر با رودخانه شور مخلوط مى‌گردد و سپس به رودخانه هورام در بند قير متصل شده و در همانجا با رودخانه دز که بزرگترين و مهمترين ريزآب کارون به شمار مى‌آيد، درهم مى‌آميزد. از آنجا به دهستان عناقچه و سپس با پيمودن پيچ و خم‌هاى فراوان به سوى شهر اهواز و سپس به شهرستان خرمشهر داخل مى‌شود.

در شرق شهر خرمشهر به دو شاخه تقسيم مى‌گردد. شاخه غربى به نام بهمنشير رو به جنوب غربى جريان يافته و از طريق خورموسى به خليج فارس راه مى‌يابد و شاخه شرقى از جنوب خرمشهر مى‌گذرد و به رودخانه اروند‌رود يا شط‌العرب مى‌ريزد.

12)روستای نور آباد دزفول سرزمین چشمه و چمن زار

روستای نورآباد یكی از مناطق زیبا و دیدنی منطقه شهیون شهرستان دزفول  و ۱۰ کیلومتری روستای زیبا و چشم نواز لیوس است . طبیعت سرسبز و چشم نواز ، چشمه ها و چمن زارهای اطراف روستا در فصل بهار بسیار دیدنی است .

به جهت داشتن چشمه دایمی باغات انار از صدها سال پیش در این منطقه وجود داشته و زندگی همچنان در این روستا ادامه دارد با توجه به اینکه این روستا در دره قرار گرفته ، به نسبت مناطق اطراف خود هوای خنک تری دارد .در نزدیكی این روستا آبشار بسیار زیبایی واقع است كه بیش از ۲۰ متر ارتفاع دارد از دیگر ویژگی های این روستا غاری است كه در نزدیكی روستا وجود دارد . غار نورآباد در كنار جاده دزفول – لیوس در نزدیكی روستای نورآباد قرار دارد و یك غار تونلی است و در بعضی از فصول سال دارای آب می‌باشد. در منطقه نورآباد به دلیل تركیبات آهكی و گچی امكان دارد غارهای دیگری نیز وجود داشته باشد . علاوه بر این بافت تاریخی و سنگی روستا و قدمگاه آن به این روستای زیبا هویت کامل گردشگری طبیعی و فرهنگی می دهد .

در این روستا ، علاوه بر بافت سنگی ، می توانید آسیاب های متروکه دوران های قدیم را نیز مشاهده کنید . این روستا در بهمن ماه دارای دشت گل های نرگس می باشد که منظره ی باشکوهی را خلق می نماید . برای رفتن به این روستا بعد از رفتن به سمت جاده شهیون باید از روستاهای بیشه بزان ، بازارگه ، باغچه بان ، ماشکار ، آذنگ در جاده  شهیون گذشت و روبروی روستای صالح آباد در سمت چپ جاده ، پس از طی کردن مسافتی کوتاه به این روستا رسید .

13)کوه تاراز در شمال غربى ايذه

کوه تاراز در دهستان سوسن و در ۶۷ کيلومترى شمال غربى ايذه واقع شده و حدود ۲۷۴۳ متر ارتفاع دارد. آب چلو از اين کوهستان سرچشمه مى‌‌گيرد. کوه نيمه جنگلى تاراز از شمال غربى به کوه للر و از جنوب به کوه تخت سرشط متصل است و دامنه‌هاى شرقى آن به آب بازفت منتهى مى‌شود.

14)کوه سالن منطقه بکر و ارزشمند حیات وحش خوزستان

در دهستان امام زاده سيد محمود شهرستان دزفول در شمال شرقی شهر دزفول واقع است و ۲۶۳۹ متر ارتفاع دارد. جهت امتداد کوه از شمال غربی به جنوب شرقی و به طول ۳۸ کیلومتراست. سالن کوه در همسایگی کوه هفت تنان با ارتفاع ۲۰۰۰ متر، قرار دارد، دیواره‌های عظیم هفت‌ تنان و سالن کوه مناسب‌ ترین محل برای دیواره نوردی و سنگ نوردی حرفه ‌ای است. اين کوه در زمستان برفگیر و در تابستان دارای آب و هوای مناسب جهت ييلاق عشاير درون کوچ احمد فداله و سيد ولی الدين است و دارای هفت چشمه  می باشد که در دامنه اين کوه واقع اند و آب نسبتاً فراوانی دارند.

آبشار شوی که يکی از آبشارهای زيبا و ديدنی دنياست در جنوب غربی سالن کوه قرار دارد. سالن کوه از زیستگاه های زاگرس در شمال خوزستان و از مناطق بکر و ارزشمند حیات وحش است. در رابطه با گونه گیاهی کوه سالن می توان به بلوط ایرانی ، کیکم ، بنه ،بادام ، زالزالک وحشی ، نارون ، انجیر کوهی ، موسیر ، گردوی وحشی و انار اشاره نمود.همچنین کوه سالن شامل جانورانی همچون پلنگ ، خرس ، گرگ ، سنجاب ایرانی ، کبک ، تیهو ، روباه و دارکوب می باشد.سالن کوه را می توان به دو بخش سالن شرقی و سالن غربی تقسیم نمود.

سالن شرقی در دهستان میانکوه ، شمال شرقی دزفول واقع شده است. سالن شرقی از شمال به کوه « دی گوله » و از جنوب به کوه « تازه » متصل است. و در رابطه با موقعیت سالن غربی می توان به دهستان سردشت، شمال شرقی دزفول ، غرب روستای شوین اشاره کرد. سالن غربی از شمال غربی به کوه های « سرتنگ » ، « کیماس » ، « چلو » و از غرب به کوه « رتیکو » متصل است.

15)کوه لنگر جایگاه سنگواره های دزفول

کوه لنگر در جوار روستای لیوس ( که یکی از زیباترین روستاهای تاریخی کشور است ) از دهستان شهیون قرار دارد و به همین سبب بعضی ها این کوه را به نام کوه لیوس می شناسند. این کوه یکی از شمالی ترین کوه های خوزستان است.

کوه لنگر با ارتفاع ۲۳۳۷ متر در بخش سيد ولی در شمال شهرستان دزفول و به فاصله هوایی ۵۱ کیلومتری و زمینی ۹۰ كيلومتری از شهر دزفول قرار دارد. این نام را به دلیل شباهت دورنمای این کوه به لنگر کشتی ها ، بر روی این کوه نهاده اند. ساختار کوه آهکی و دارای شیب بسیار تند است. در دامنه کوه لنگر بر اثر فرسایش شکلی شبیه دهل ایجاد شده است که مردم روستا به آن سنگ دهل می گویند. از جمله پوشش گیاهی آن می توان به بادام ، بلوط ، کلخونگ و موسیر اشاره کرد.همچنین این کوه زیستگاه جانورانی چون گرگ ، خرس ، پلنگ ، پازن ، آهو ، روباه ، خرگوش و راسو می باشد.

در لنگر کوه دره ها و کول های متعدی وجود دارد که در آن ها سنگواره های کوچک بسیار مانند حلزون ، ستاره دریایی و صدف مشاهده می شود . این کوه در برخی ماه های سرد سال برفگیر است و سنگواره ی برد کژدم که یکی از آثار مهم طبیعی ملی است در دل این کوه قرار دارد.

سنگواره برد کژدم از نوع فسیل با شکل ظاهری شبیه عقرب بوده که دارای طولی حدود ۷۵ تا ۹۵ سانتی متر و ۱۴ جفت بازو به ضخامت هر بازو چهار سانتی متر می باشد . این سنگواره در ارتفاع ۱۲۵۰ متری از سطح دریا در دامنه ی کوه لنگر در بخش شهیون دزفول کشف شده است.

این کوه يکی از مناطق زيبا و بکر طبيعی است که مردم علاقمند و گروه های کوهنوردی زيادی براي استفاده از طبيعت چشم نواز آن به اين منطقه مي روند. در دامنه این کوه زیبا روستای نمونه گردشگری و تاریخی لیوس قرار دارد و فضای این منطقه را علاوه بر علاقمندان به طبیعت برای سایر گردشگران نیز جاذب می نماید.

16)کوه مونگشت

کوه مونگشت یا منگشت کوهستانی است در شهرستان‌های ایذه و لردگان، مرکب از کوه‌های تنوش، ناشلیل، زردحلقه، نسا، سه‌پران، سرچاه، قوچه، بدرنگان، سفیدکوه، دشت‌مر، چلا، جیمه، تیربازک، دوتو، کِله، کلمه، برآفتاب، سردوفون و دوزرد.

این کوهستان که از شمال غربی (شرق دریاچه آب بوندان) شروع شده و تا حوالی روستای روریش به طول حدود ۸۰ و عرض بین ۲۰ تا ۲۵ کیلومتر کشیده شده است، پهنه‌ای به وسعت حدود ۱۸۵۰ کیلومتر مربع را زیر پوشش قرار داده و از جنوب شرقی به وسیله کوه‌های سردوفون و جاشیرکش همچنان ادامه می‌یابد و از شمال غربی به کوه‌های زوزرک و کژگرد می‌پیوندد و جزو یکی از طویل‌ترین رشته کوه‌های زاگرس است. بلندترین قله این کوهستان ۳۶۱۳ متر ارتفاع دارد که در ۵۵ کیلومتری جنوب شرقی ایذه و ۵۲ کیلومتری غرب لردگان و ۱۳ کیلومتری شمال غربی روستای لیراب واقع است. از دامنه‌های غربی این کوهستان، رودخانه‌های هلایجان، ابوالعباس، آب زرک، صیدون و از دامنه جنوبی آن رودخانه‌های لیراب و سمه سرچشمه می‌گیرند و رودخانه‌های خرسان و کارون سراسر دامنه شرقی آن را می‌پیمایند.

17)کوه هفت تنان دزفول و چشم انداز زیبای طبیعت

کوه هفتنون (هفت تنان) با ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر در شمال شهرستان دزفول واقع شده است . در مسير این کوه زيبايی ها و چشم اندازهای شگرف طبيعت ، درختان بادام و بنك و بلوط و كلخنگ و چشمه ساران فراوان ، چشم هر بيننده را خيره می كند ، به خصوص اينكه انسان تا دور دستها را در زير پای خود می بيند صعود از این کوه ، برای گروه های کوهنوردی مناسب است . برخی این کوه را غار اصحاب كهف تلقی می كنند که در ميان دره ای در رشته كوههای شمال دزفول قرار گرفته است .

کوه هفت تنان یکی از کوه‌ هایی است که در ایام مختلف سال به خصوص بعد از بارندگی از شهر دزفول مشخص است و منظره زیبایی را به افق دزفول می‌دهد. در نزدیکی این کوه روستای ابوالحسن واقع شده است و دژ محمد علی خان نیز در روبروی این کوه قرار دارد. کوه های متعددی در شمال شهرستان دزفول از مجموعه رشته کوه های زاگرس وجود دارد که کوه هفت تنان یکی از این کوه هاست. دژ محمدعلی (ممدلی) خان با ارتفاع ۱۵۵۰ متر در اطراف این کوه زیبا ، این منطقه را تبدیل به یکی از دیدنی های طبیعی پر جاذبه نموده است.

بهترین ماه ها برای رفتن به این کوه دی ، بهمن ، اسفند و فروردین ماه می باشد. شرایط زیستگاهی ، به ویژه ، دست نخوردگی منطقه ، تنوع حیات وحش و پوشش جنگلی و همچنین حفاظت از نسل حیات وحش آن و جلوگیری از شکار بی ‌رویه شرایط را برای تعیین منطقه فوق به عنوان یکی از مناطق چهارگانه تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست تحت عنوان شکار ممنوع مهیا نموده است.

18)منطقه حفاظت شده دز

جنگل‌های دز با طول حدود ۱۵۰ کیلومتر از سردارآباد دزفول شروع و در امتداد رودخانه‌ی دز به طرف جنوب تا عنافچه نزدیک اهواز امتداد دارد. این منطقه به خاطر داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد به عنوان منطقه‌ی حفاظت شده تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست می‌باشد. منطقه حفاظت شده دز در استان خوزستان بین ۵۷/۳۲ الی ۳۶/۳۱ عرض شمالی و ۳۲/۴۸ الی ۱۰/۴۸ طول شرقی واقع شده است. مساحت منطقه حفاظت شده حدود ۱۷۵۳۳ هکتار است.

این منطقه شامل دو قسمت شمالی و جنوبی است. قسمت شمالی حفاظت شده‌ی آن از جنوب دزفول در محلی که شرق کارخانه‌ی تصفیه قند دزفول واقع است، شروع شده که ضمن در برگرفتن رودخانه‌ی دز و جنگل‌های دو طرف به سوی جنوب ادامه یافته و بعداز روستای فندی، هم‌جوار اراضی کشت و صنعت نیشکر هفت تپه خاتمه می‌پذیرد. قسمت جنوبی منطقه‌ی حفاظت شده از روستای ابوالقیفه آغاز گردیده و همراه با پیچ و خم‌های رودخانه‌ای به روستای عنافچه از توابع ملاثانی منتهی می‌گردد.

19)منطقه حفاظت شده کرخه

منطقه حفاظت شده کرخه ۱۳۹۹۵ هکتار مساحت دارد از این مقدار ۵۳۰۱ هکتار مربوطه به پناهگاه می باشد. پوشش گیاهی منطقه را می توان به سه دسته درختان – درختچه ها و بوته های یکساله تقسیم کرد اشکوب بالایی منطقه را درختان پده وگز – اشکوب میانی درختچه های نظیر سریم – بنگله – علف مار و تمشک و… اشکوب تحتانی را انواع گیاهان لگومینوز و گرامینه و… تشکیل می دهند. جنگل کرخه زیستگاه اصلی جانوران زیادی در منطقه خوزستان می باشد که مهمترین آنها گوزن زرد است که از گونه های نادر ایران وجهان بشمار می رود علاوه بر آن گونه های جانوری با ارزشی نظیر انواع پرندگان شامل بلبل خرما، لیکو، دراج و… در منطقه زندگی می نمایند. از پستانداران با ارزش منطقه رودک عسل خوار و گربه جنگلی را می توان نام برد.

20)دامنه کوه سگریون دزفول

شهرستان دزفول از شمال به دامنه کوه های زاگرس و از جنوب به جلگه حاصل خیز خوزستان می رسد و به همین خاطر مناطق طبیعی دیدنی در این منطقه شکل گرفته است .
یکی از مناطق طبیعی دیدنی دزفول دامنه کوه سگریون در بخش شهیون است که خصوصا در ایام بهار سرسبز و بسیار مفرح می باشد. دره سبز نام یکی از مناطق طبیعی شمال شهرستان دزفول ، در بخش شهیون و فاصله ی ۵۸ کیلومتری شهر دزفول و در دامنه ی کوه سگریون واقع شده است. پوشش گیاهی آن را درختان بلوط ، کلخنگ ، رملیک و بوته های بادام تشکیل داده است. 
كوه سگريون يکی از کوه هايی است که قله آن برفگير است. اين کوه ۱۴۵۰ متر ارتفاع دارد و به فاصله هوایی ۴۰ کیلومتر در شمال شهرستان دزفول در بخش شهيون واقع است .

جهت اصلی كوه شمال شرقی و جنوب غربی ايران به طول جغرافيايی ۴۸/۵۶ و عرض جغرافيايی ۳۳/۳۸ مي باشد . فضای بکر طبیعی منطقه و پوشش گیاهی مناسب فرصت بسیار خوبی را برای استفاده گردشگران فراهم می آورد. به دليل آسان بودن مسير، از تمام جهات می توان به آن صعود كرد . لذا برای كوه پيمايی و آموزش اصول اوليه كوهنوردی بسيار مناسب است.

از نظر طبيعت و سر سبزی و چشمه های آب و درختان وحشی در ماه های بهمن- اسفند و فروردين برای صعود بسيار مناسب است. در بعضی روزها که هوا صاف است از شهر این کوه زیبا قابل مشاهده است.

21)هور مزرعه بين دو رودخانه دز و کرخه

هور مزرعه بين دو رودخانه دز و کرخه (در جنوب دزفول) قرار گرفته است و بخشى از آب رودخانه شاوور به آن مى‌ريزد. آب هور مزرعه در فعاليت‌هاى کشاورزى ساکنين محل (عشاير مزرعه و تنيس) نقش مهمى دارد و نوعى برنج محلى، معروف به برنج حويزه در حاشيه کمربندى اين هور کشت مى‌شود(توضیحی کوتاه در مورد هور: مانداب یا هور به محلی در طبیعت اطلاق می شود که آب برای مدتی در آن مانده و گیاهان کوتاه قد از جنس علف و نی بر آن می رویند. هور گونه‌ای از تالاب است.)

1396/12/22 - 12:05:33
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب