Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت
لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

محصولات تصادفي

ننو کتان چوبدار سایز L

ننو کتان چوبدار سایز L
  • موجود نيست
  • 127,000 تومان

سوت چخماق دار

سوت چخماق دار
  • 17,000 تومان

چراغ سیار خودرو

چراغ سیار خودرو
  • موجود نيست
  • 28,000 تومان

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : جنگل ها و مراتع استان آذربایجان غربی

1396/12/20 - 16:03:02
جنگل ها و مراتع استان آذربایجان غربی


جنگل های استان آذربایجان غربی 

جنگل هاي استان آذربايجان غربي به طور عمده روي كوه هاي نوار مرزي ايران و عراق قرار دار د و قسمت هايي از پيرانشهر ، بانه و مهاباد را پوشانده است ولي مناطق وسيع جنگلي بیشتر شامل زمین های-كوهستاني سردشت است. این جنگل ها دنباله جنگل های غرب ایران است وهرچه به شمال می رویم تُنُک تر می شود وپس ازمسافتی ازصورت جنگل های انبوه خارج شده وگروه های خیلی پراکنده وتنکی روی نوارمرزی وبرخی نقاط دیگرتشکیل می دهد که اغلب موردتخریب انسان ودام قرارگرفته اند وآثاراین جنگلهارا تاشهرستان خوی می توان دید. بنابراین می توان گفت که جنگل های شمال ایران پس از ورود به آذربایجان شرقی ،با انقطاعی تقریبا مختصر ،شمال این استان را می پیماید و سپس با انقطاعی بزرگ در آذربایجان غربی پیش میرود و در آنجا به سوی جنوب تغییر جهت می دهد و بالاخره به جنگل های غرب ایران می پیوندد.جنگل های سردشت در نقاط سهلال الوصول و اطراف جاده ها اغلب قطع شده و گاهی به صورت بوته زار درآمده اند ولی در نقاط دوردست به صورت جنگل های نسبتا انبوه جلب نظر می کند. این جنگل ها از تیپ بلوط میباشد و حدود سه چهارم درخت های آن را بلوط و بقیه را درختان دیگر از قبیل گونه های زیر تشکیل می دهد :ولیک، ستفز، گردو، کرکو، زبان گنجشک، سیاه آل، گلابی وحشی، توت سفید، گوجه، سماق، پسته و مقداری درختچه مانند شن، سیاهتلو و ... . بهره برداری های زیانبار و تخریب جنگل ها طی سالیان اخیر موجب از بین رفتن این منابع طبیعی شده است.این بهره برداری ها شامل قطع شاخ و برگ درختان برای تغذیه دام و سوخت، قطع درختان برای تیر و ستون خانه های روستایی و تبدیل زمین های جنگلی به زمین های زراعتی، زغال گیری از علل عمده نابودی جنگل ها بوده است.

در كل از 174 هزار هكتار جنگل هاي استان مقدار 35 هزار هكتار جنگل نیمه انبوه و 46650 هكتار جنگل جنگل تنک و 92350 هكتار جنگل مخروبه به شمار مي آيد.به طور خلاصه 100 هزارهکتار از جنگلهاي استان در دو شهرستان سردشت با 80 هزار هكتار و پيرانشهر با 20 هزار هكتار پراكنده شده اند.

جنگل هاي استان آذربايجان غربي با 174 هزار وسعت 4/1 درصد از كل جنگل هاي كشور را كه 4/12 ميليون هكتار مي باشد را شامل مي شود.نسبت سطح جنگل ها به سطح كشور 56/7% بوده كه اين مقدار در سطح استان آذربايجان غربي 98/3% مي باشد.سرانه جنگل جهاني 8/0 هكتار بوده كه اين مقدار سرانه در كشور 2/0 هكتار است. سرانه جنگل در سطح استان 7% هكتار مي باشد.

درختان جنگلي ميوه اي از قبيل انگور – پسته وحشي – زالزالك – بادام كوهي – گلابي – انبه – گردو – انجير – انار – سماق و گونه هاي غيرميوه اي مانند بلوط – زبان گنجشك – عرعر – اقاقي وليك – كركو – افرا – سرخ وليك و سيه وليك حدود 80 هزار هكتار از عرصه هاي طبيعي سردشت و پيرانشهر را زيرپوشش خود قرار داده است.از گياهاني كه پوشش نباتي زمين جنگل را تشكيل مي دهند گونه هاي زير را مي توان نام برد.: گون – تمشك – كاسني – ختمي – كنگر وحشي – كاهو وحشي – شيرين بيان – گزنه – گل گاوزبان – درمنه – بومادران – يونجه – جو وحشي و غيره مي باشد.

جنگل هاي مصنوعي

سازمان جنگلباني در چند نقطه از آذربايجان غربي اقدام به ايجاد جنگل هاي مصنوعي كرده است. جنگلهاي مصنوعي در استان طبق آخرين آمار 25 هكتار تا سال 1385 مي باشد كه در شهرستان هاي مهاباد ماكو – خوي – اروميه و غيره به صورت قطعات كوچك و بزرگ ايجاد شده است.به طور كلي جنگل كاري به علت كمي آب و مشكلات آبياري توسعه چنداني پيدا نكرده است(سازمان جهادكشاورزي اداره كل منابع طبيعي).

مراتع استان آذربایجان غربی

آذربايجان غربي به واسطه رطوبت و باران داراي مراتع مرغوب و فراواني است و به همين جهت از نقاط مستعد دامپروري ايران و داراي انواع دام موجود در كشور مي باشد.مراتع آذربايجان غربي علاوه بر فراواني متنوع نيز مي باشند و به علت وجود مراتع مرطوب نگاهداري گاوميش در اين منطقه رواج دارد.

به طور كلي مراتع طبيعي آذربايجان غربي اغلب ييلاقي است و مهمترين آنها در نوار مرزي بين ايران و تركيه و ايران و عراق قرار دارد. مراتع قشلاقي اين استان چندان زياد نيست و بعضي قسمت هاي اطراف درياچه اروميه و جزارير قسمت جنوبي آن و نيز كنار رود ارس محدود مي شود.بعضي از مراتع ييلاقي و قشلاقي ، مراتع گاوميشي و مراتع نيمه مصنوعي نيز در آذربايجان غربي وجود دارد.مراتع گاوميشي بيشتر در پيرامون شهرهاي اروميه ، خوي و سلماس ديده مي شود كه به علت رطوبت زياد اغلب شكل باتلاقي به خود مي گيرد. سطح اين مراتع معمولا از علف پوشيده است و گياهان خانواده گندميان و نيز مقداري از نباتات خانواده لیگومينور سهم عمده اي در پوشش نباتي آن دارند و در بيشتر آنها جگن و كاركس كه گياهان مصرفي هستند و گاهي زنبق جلب نظر مي كند.  مراتع نيمه مصنوعي چمن زارهايي هستند كه در پيرامون روستاها ايجاد مي كنند. بدين ترتيب كه مراتع طبيعي را با آبياري و مراقبت به صورت چراگاه هاي سرسبز درمي آورند.اين مراتع بخصوص در سيلوانا (ترگور) و كمي در اطراف خوي – مهاباد – مياندوآب ديده ميشود. روي هم رفته آذربايجان غربي از لحاظ مرتعداري اهميت بسيار دارد. هر قدر به مرز غربي كشور نزديك مي شويم مراتع طبيعي بيشتر و مرغوب تر مي شود.

در حال حاضر مجموع كل مراتع استان 2516584 هكتار مي باشد كه 123/734 هزار هكتار يعني 2/29% آن را مراتع خوب و 1327053 هكتار آن يعني 8/52 آن را مراتع متوسط و 455408 هكتار يعني 18% آن را مراتع فقير تشكيل مي دهند

1396/12/20 - 16:03:02
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب