Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت
لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

محصولات تصادفي

Forerunner 35

Forerunner 35
  • موجود نيست
  • 1 تومان

دستمال سر ساده

دستمال سر ساده
  • 19,000 تومان

لیزر شارژی پر قدرت

لیزر شارژی پر قدرت
  • موجود نيست
  • 95,000 تومان

کیسه نجات COGHLANS

کیسه نجات COGHLANS
  • 95,000 تومان

دستبند پاراکورد Fino مدل COBRA Double

دستبند پاراکورد Fino مدل COBRA Double
  • موجود نيست
  • 24,000 تومان

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : طبیعت آذربایجان شرقی

1396/12/06 - 17:18:35
طبیعت آذربایجان شرقی


قره داغ - ارسباران

ناحیه کوهستانی وسیعی است در شمال استان آذربایجان شرقی، که از شمال کوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده است. ارسباران در شرق با شهرستان مشگین‌شهر و مغان، در جنوب با شهرستان سراب، و در غرب با شهرستان تبریز و شهرستان مرند هم‌مرز است. در سال ۱۹۷۶، یونسکو ۷۲٬۴۶۰ هکتار از اراضی منطقه، در محدودهٔ '۴۰ °۳۸ تا '۸ °۳۹ شمالی و'۳۹ °۴۶ تا '۲ °۴۷ شرقی، را بعنوان ذخیره‌ گاه زیست‌ کره ثبت کرد. توصیف کلی یونسکو به این قرار است، این ذخیره‌ گاه زیست ‌کره در کوهستانهای قفقازی ایران نزدیک مرز کشور با جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار دارد. ناحیه، با قرار گرفتن در بین مناطق خزری، قفقازی و مدیترانه‌ای، کوه‌هایی تا ارتفاع ۲۲۰۰ متر، علفزارهای آلپی، دشتهای نیمه‌خشک، مراتع و جنگلها، رودها و چشمه‌ها را شامل شده است.

اعلام بخشی از ارسباران بعنوان زیست کره توسط یونسکو بر پتانسیل توریستی منطقه صحه گذاشت. زیبایی طبیعت ارسباران حتی نظر غربیانی را که منطقه را دیده‌اند بخود جلب کرده است. برای مثال، یک گردشگر کانادایی کلیبر را اینگونه توصیف می‌کند، شهری دورافتاده و خواب آلود در میان کوه‌های سر به فلک کشیده‌ای که قله‌هایشان در زیر مه غلیظ از دیده پنهان شده‌اند. ... مکانی است عالی؛ به طراوت و سر سبزی انگلیس و ورای ذهنیت ما از طبیعت کویری و خشک ایران.

از نظر جغرافیایی گیاهی ارسباران محل برخورد سه اقلیم مختلف خزری، قفقازی و مدیترانه‌ای است. شکل ظاهری و توزیع پوشش گیاهی ارسباران قانونمندی خاصی دارد، بدین ترتیب که دامنه‌های جنوبی اصولاً پوشیده از مرتع است و جنگل عمدتاً در دامنه‌های شمالی و بین ارتفاعات ۸۰۰ متر تا حدود ۲۲۰ متر مشاهده می‌شود و مناطقی با ارتفاع بیشتر از ۲۲۰۰ متر و کمتر از ۸۰۰ متر مرتعی است.

ارسباران صرف نظر از جاذبه‌های شکارگاهی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به دلیل وجود گونه‌های گیاهی و جانوری کمیاب، چشم‌اندازهای بکر و وسیع و شکنندگی و آسیب‌پذیری بالای خود در سال‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۲ شمسی ابتدا به عنوان منطقهٔ ممنوعه و سپس منطقهٔ حفاظت شده تحت حفاظت و نظارت اعلام شده و چندی پیش نیز به پارک ملی ارسباران ارتقا یافت.

در این میان جنگل‌های بلوط «ممرز» به همراه گونه‌هایی چون «کیکم»، «سماق»، «زرشک»، «انار وحشی»، سیب و گلابی وحشی، تمشک وزغال‌اخته معرف مناطق جنگلی متراکم با اقلیم مرطوب، حکایت از غنای جنگلی این منطقه می‌کنند. میوه جنگلی قره‌ قات نیز در جنگل‌های ارسباران به وفور یافت می‌شود. یک تحقق اخیر سه نقطه را با بالاترین توانمندی گردشگری مشخص کرده است. این سه مکان، که در مجاورت جاده کلیبر - عاشقلو )مسیر عباس‌آباد-آینالو - وایقان( قرار گرفته‌اند، عبارتند از قلعه بابک، دره مکیدی و آینالو.

در هر آبادی ناحیه نوعی نشان اختصاصی (Landmark) وجود دارد. بعضی از اینها می‌توانند جاذبه گردشگری داشته باشند. در اینجا سه نمونه را ذکر می‌کنیم. ۱) یکی از دیدنی‌های کوانق درخت چنار کهنسال کاملاً سر حالی، به قطر تقریبی سه متر، است که که در ورودی روستا قرار دارد. به گفته اهالی این روستا این درخت قدمتی بیش از ۵۰۰ سال دارد. تصویر این درخت ضمیمه شده است. ۲) در قبرستان روستای صومعه درخت سرو عجیبی وجود دارد. این درخت کهنسال در تمام قسمت‌های تنه خود حتی شاخ‌های کوچک حالت پیچ خورده دارد و از سایر درختان سرو که در آن منطقه و قبرستان وجود دارند متمایز است. درخت کهنسال بلوط در روستای چریق و درختان چنار کهنسال در روستاهای ی شاه‌حیدر، مکیدی و طوعلی سفلی از دیگر جاذبه‌های منطقه حفاظت شده ارسباران محسوب می‌شوند.

از جمله مکان‌های مناسب در جنگل‌های ارسباران جهت استراحت و اسکان می‌توان به قلعه درسی، مکیدی درسی، آینالو در کلیبر و چیچکلو در ورزقان اشاره کرد. اساسی‌ترین کاری که در زمینه گسترش کمپ‌های گردشگری در شرف اجرا است، آماده‌سازی ۳ کیلومتر از سواحل رود ارس برای اجرای طرح‌های گردشگری می‌باشد. بنا به گفته اکبر ترکان، این کار پتانسیلی عظیم و نیرومند برای رقابت با تمامی جاذبه‌های گردشگری ایران خواهد بود.

نرمیق - قوشه‌ داغ 

یکی از رشته‌کوه‌های ایران است که در استان آذربایجان شرقی واقع شده‌است. ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح دریا ۳۱۴۹ متر است. رشته‌کوه قوشه ‌داغ با جهت شرقی-غربی در سمت شرقی رشته‌کوه سبلان و در سمت غربی رشته‌کوه ارسباران واقع شده‌است. از مهم‌ترین قله‌های این رشته‌کوه می‌توان به اوغلان‌داغی، ساپلاخ، سامانچه و نرمیق اشاره کرد.

سبلان

(ترکی آذربایجانی: ساوالان)، از کوه‌های مرتفع ایران است که در شمال غرب این کشور و در استان اردبیل قرار دارد. سبلان سومین قله بلند ایران پس از دماوند به ارتفاع ۵۶۷۱ متر و علم کوه به ارتفاع ۴۸۵۰ متر، یک کوه آتشفشانی غیرفعال است. ارتفاع قله این کوه ۴۸۱۱ متر است و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد. سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس مورد توجه گردشگران است. همچنین برخی کوه سبلان را محل بعثت پیامبر ایران (زرتشت) می‌دانند. نمونه‌ای از ان در کتاب چنین گفت زرتشت، اثر نیچه، مشاهده می‌شود که به پایین آمدن زرتشت از کوه سبلان اشاره کرده است. و از این نظر مکانی مقدس و مورد احترام است که حتی در میان بومیان و عشایر منطقه به نام آن قسم یاد می‌شود.

کوهستان سبلان به طور کلی سه قله معروف دارد، قله بزرگ آن به سلطان مشهور است و دو قله دیگر آن به هرم و کسری مشهورند. کوه سبلان از مجموعه‌ای از ارتفاعات متعدد تشکیل شده که به موازات ارسباران ولی اندکی در شرق آن کشیده شده‌است. امتداد آن شرقی– غربی است و از شرق و شمال و جنوب کوهی به نام قوشه داغ آنرا به رشته کوه ارسباران متصل می‌کند. در جنوب آن کوه بزقوش، که از سمت جنوب غربی به کوهستان سهند مربوط است، کشیده شده‌است. قسمت شرقی کوه سبلان به قله آتشفشان سبلان که در بلندای ۴۸۱۱ متری قرار دارد، منتهی می‌شود. تمام قله‌های سبلان در همهٔ ایام سال پوشیده از یخ و برف‌های دائمی هستند.

میشو

نام یکی از رشته کوه های استان آذربایجان شرقی است که حد فاصل شهرستان شبستر و شهرستان مرند است. بلندترین قله آن علی علمدار با اتفاع ۲۸۵۵ متر می‌باشد. پیست اسکی یام در دامنه شمالی میشوداغی در کنار بزرگراه تبریز- مرند واقع شده است

بُزقوش یا بُزغوش

نام رشته‌کوهی با امتداد شرقی-غربی در جنوب شهرستان سراب و شمال شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی ایران است. این رشته‌کوه در میان دو رود آجی چای و شهر چای قرار گرفته و در میان شهرهای سراب، بستان‌آباد، هشترود، میانه، گیوی و نیر قرار گرفته است. بزقوش شامل کوههایی با شیب ملایم و از سنگهای حاصل از غبارهای آتشفشانی مربوط به کوههای آتشفشانی سبلان و سهند است. حاوی معادن کشف نشده‌ای از مس است و وجود دانه‌های پیریت در این سنگها اهالی را به یاد طلا می اندازد. از نظر زمین‌شناسی این کوه‌ها خاستگاه کوهه‌ای دارند.

سَهَنْدْ 

نام قله و رشته‌کوهی آتشفشانی در جنوب تبریز، شمال مراغه و هشترود، غرب بستان‌آباد و شرق آذرشهر، عجب‌شیر و اسکو، در مرکز استان آذربایجان شرقی است. این رشته‌کوه دارای ۱۷ قله با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر است که بلندترین آن‌ها قله کمال (قوچ‌گلی داغی) ۳۷۰۷ متر بلندی دارد و مرتفع‌ترین نقطهٔ استان محسوب می‌شود که در محدودهٔ شهرستان بستان‌آباد قرار گرفته‌است. 

رشته‌کوه سهند به دلیل انبوهی گیاهان، چمن‌زارها، گلزارها و مراتع در آن به عروس کوه‌های ایران مشهور شده‌است؛ چراکه سطح تمام مناطق این رشته‌کوه پوشیده از سبزه‌است. کوه‌های کمال، جام، سهند، سلطان، دمیرلی، آغ‌داغ، موتال داغی، شیر داغی، حرم داغی، گیرو داغی، آتاشان، درویش از مهم‌ترین قلل رشته‌کوه سهند محسوب می‌شوند.

در بندهش، زامیادیشت و زادسپرم از کوهی به نام «اسنوند» نام برده می‌شود که در آذربایجان واقع شده‌است. در زادسپرم مکان آذرگشسب در این کوه قرار دارد؛ البته شواهد زیادی در رابطه با یکسان‌بودن سهند و اسنوند وجود ندارد. 

در دامنه‌های کوهستان سهند، زیباترین دره‌های آبرفتی همراه با روستاها، باغ‌ها و کشتزارها، جلوه‌هایی شگفت پدیدآورده است.  این کوه پذیرای کوهنوردان در فصل‌های بهار و تابستان می‌باشد. پیست اسکی سهند نیز در طول فصل زمستان فعال است.

كوههاي اربط يا تخت سليمان

كوههاي اربط يا تخت سليمان در قسمت جنوبي استان قرار گرفته‌اند. اين كوهها برخلاف واحدهاي ديگر كوهستاني استان كه جهت غربي ـ شرقي دارند، از دامنه‌هاي جنوبي سهند آغاز و به طرف جنوب كشيده شده‌اند به عبارتي جهت شمالي ـ جنوبي دارند. بلندترين نقطه آن در محدوده استان، قبله داغ با 3206 متر ارتفاع مي‌باشد. اربط، گل‌دامن، بابا و شوانت از قلل ديگر آن مي‌باشند. اين كوهها در شهرستان چاراويماق قرار داشته و مناظر عمده اين شهرستان را به وجود آورده‌اند قلل برفگير آن با چشمه‌هاي فراوان در دامنه‌هاي خود، آبخيز رودهاي آيدوغموش و قرانقو بشمار مي‌رود.

در ميان رشته كوهها و واحدهاي توپوگرافيك ياد شده استان و در روند تكامل مورفولوژيك آنها، دشتهاي كوچك و بزرگ متعددي بوجود آمده است كه امروزه بستر فعاليتهاي اقتصادي در استان به شمار مي‌روند. البته بجز دشتهايي كه در محل پس روي آب درياچه اروميه در اثر تغييرات آب و هواي ديرينه زمين و حركات تكتونيكي بوجود آمده‌اند، بعلت كوهستاني بودن منطقه دشتهاي موجود در اين استان از وسعت قابل توجهي برخوردار نمي‌باشند و عموماً بصورت جلگه‌هاي كوچك و بزرگ آبرفتي پايكوهي به چشم مي‌خورند كه از مهمترين آنها از نظر وسعت مي‌توان به دشتهاي زير اشاره نمود:

دشت تبريز: اين دشت وسيعترين دشت آذربايجان‌شرقي محسوب مي‌شود كه حدود 470 هزار هكتار وسعت داشته و در بين كوههاي ميشو و مورو (در شمال) و دامنه‌هاي كوههاي سهند (در جنوب) و سواحل درياچه اروميه (در غرب) جاي دارد. اين دشت در ارتفاع تقريبي 1300 متري قرار گرفته و توسط دامنه‌هاي غربي كوه سهند از دشت عجب‌شير و مراغه جدا مي‌شود.

دشت مراغه: اين دشت نيز قسمتي از دشت بزرگي است كه در سواحل درياچه اروميه و در داخل آذربايجان غربي كشيده شده است. دشت مراغه در محدوده آذربايجان‌شرقي توسط دامنه‌هاي كوههاي سهند و تخت سليمان و سواحل درياچه اروميه و همچنين رودخانه ليلانچاي محصور شده است و با وسعتي در حدود 90 هزار هكتار در ارتفاع متوسط 1300 متري قرار دارد.

دشت مرند: دشت مرند در ميان كوههاي ميشو و قره‌داغ قرار دارد و توسط رشته كوه ميشو از دشت تبريز جدا مي‌شود. اين دشت با وسعتي معادل 51 هزار هكتار، به طور متوسط 1300 متر ارتفاع دارد.

دشت سراب: اين دشت در دو سوي رودخانه آجي‌چاي و در ميان رشته‌ كوه قوشاداغ و رشته ‌كوه بزقوش قرار دارد. دشت سراب با وسعتي در حدود 50 هزار هكتار، پس از دشت قوم تپه، با ارتفاع متوسط 1650 متر، مرتفع‌ترين دشت استان به شمار مي‌آيد. از دشتهاي ديگر استان كه به لحاظ وسعت داراي اهميت كمتري مي‌باشند مي‌توان دشتهاي جلفا، يكانات، بدوستان، ميانه، بستان‌آباد و قوم تپه را نام برد.

جنگل ها و بیشه ها

علاوه بر پوشش گیاهی متنوعی که در فضاهای جلگه ای ، دره ای و کوهستانی استان وجود دارد، جنگل های متراکمی نیز نقاط مختلف استان را پوشانده است. در شمال ارسباران دره ارس و بخش ورزگان شهرستان اهر، کوه های قازان داغی و قندران باشی واقع شده که پوشیده از درختان جنگلی و مراتع کوهستانی است. کوه های ˈ گؤیچه بئل ˈ پوشیده از درختان نیمه جنگلی ومراتع سرسبز و خرم در جنوب غربی اهر واقع شده است.

این مکان کوهستانی محل ییلاق ایلات ˈ قره خانلو ˈ و ˈمددلوˈ است. بیشترین گونه های درختی که در جنگل های اهر مشاهده می شود ، بلوط و ممرز است. جنگل های شهرستان های مراغه و هشترود نیز از نظر درجه اهمیت در مرتبه بعدی قرار دارند. این جنگل ها که از وسعت کمتری نسبت به جنگل های ارسباران برخوردار هستند و عمدتاً از درختچه گز تشکیل شده اند

دیگرمناطق گردشگری: 

منطقه ییلاقی شاهیوردی بستان آباد

در دامنه کوه سهند و در منطقه ای با وسعت بسیار زیادی واقع شده . برای رسیدن به این منطقه راه های کمی وجود داره. یکی از این راه ها از طریق روستای چینی بلاغه که خارج از روستا راه خاکی وجود نداره و بایستی تا خود منطقه پیاده روی کرد، ولی یکی از راه های آسان برای رسیدن به این منطقه زیبا از طریق روستای قره بابا می باشد، طوری که بایستی از روستای قره بابا رد شده و به مسیر خود ادامه داد. قسمت عمده ای از راه این منطقه خاکی بوده که بایستی برای رسیدن به این منطقه زیبا کمی حوصله به خرج داد. این منطقه در ماه های گرم سال میزبان خیل وسیعی از گردشگران می باشد.

قله کوه دند

یکی از قلل رشته کوه سرخاب در شمال شهر تبریز می باشد. این قله به ارتفاع ۲۳۸۱ متر مرتفعترین قله این رشته کوه محسوب می شود. کوه دند که در ۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز واقع شده، به علت نزدیکی به شهر و هم از لحاظ دشواری صعود، نعمت بزرگی برای کوهنوردان تبریزی می باشد. که در همه تعطیلات پایان هفته و یا هر فرصتی که فراهم می شود، مشتاقان بسیار زیادی را به خود جلب می نماید. در تمامی فصول سال، حتی در سردترین روزهای زمستانی نیز، این کوه خالی از کوهنوردان نمی باشد.

پارک ملی کنتال 

با وسعت ۷۰۰۰ هکتار در شمال استان آذربایجان شرقی و مرز بین المللی با جمهوری ارمنستان قرار دارد. پارک ملی کنتال بخش شمال شرقی پناهگاه حیات وحش کیامکی محسوب میگردد که در سال ۱۳۹۰ به پارک ملی ارتقا یافته است. جلوه های کم نظیر ژئوپارکی و بقایای سنگهای آسیابهای آبی قدیمی بر قابلیتهای فرهنگی و گردشگری کنتال افزوده است. ر اوایل بهار رویش لاله های رنگارنگ در دامنه های کنتال و قلعه علی بیگ به صورت مزرعه های لاله درمی آیند. برای دسترسی به این منطقه پس از گذر از شهر سیه رود و در امتداد رودخانه مرزی ارس در موازات نوار مرزی ارمنستان و آذربایجان و در دره کنتال پاسگاه محیط بانی کنتال قابل مشاهده است. کوه کمتال یا کنتال واقع در مسیر جاده جلفا به خدافرین بعد از شهر سیه رود و در کنار روستای نوجه مهر(میجمیر)که زیارتگاه سید محمد اقا در ان روستاست واقع شده است.

روستای لیقوان 

روستایی که اگرچه همیشه با پنیرهای قالبی ایرانی تداعی می شه، اما اگه به عنوان یه گردشگر واردش بشین جاذبه های بیشتری رو می بینید که تمام ذهنیتتون رو از این روستا تغییر می ده! طبیعت زیبای لیقوان آنقدر غافلگیر کننده است که ممکنه مجبور شید هر چند دقیقه یه بار به خودتون یادآوری کنید که خواب نمی بینید و اینجا گوشه ای از خاک سرزمین خودتونه! برای دیدن لیقوان باید به آذربایجان شرقی سفر کنین و در ۳۶ کیلومتری جنوب تبریز این روستا رو ببینین که در کنار رودخانه مهران رود و کوه های سر به فلک کشیده سهند جا خوش کرده. جاده ارتباطی لیقوان- تبریز از مسیر «دروازه تهران» شهر تبریز شروع می شود و بعد از گذر از شهر باسمنج و روستاهای هروی (هربی) و بیروق (بره) به روستای لیقوان می رسه. یادتون باشه که دره لیقوان بین تمام دره های استان آذربایجان شرقی تنها جایییه که خدمات پذیرایی از مسافران رو ارائه می ده.

1396/12/06 - 17:18:35
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب