Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت
لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

محصولات تصادفي

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : غار سوباشی

1396/08/04 - 11:47:28
موقعیت: استان همدان، کبودر آهنگ، روستای سوباشی (46 کیلومتری غرب کبودر آهنگ)


غار سوباشی در 46 کیلومتری غرب کبودراهنگ در روستای سوباشی واقع است البته به علت کوچک بودن دهانه غار فعلا امکان وارد شدن به آن وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، غاز سوباشی به همراه غارهای علیصدر و سراب غارهای آبی سه گانه شهرستان کبودراهنگ را تشکیل می دهند.

سوباشی، روستایی از توابع بخش گل‌تپه شهرستان کبودراهنگ در استان همدان است. این روستا بزرگ ترین و پرجمعیت ترین روستای بخش گل تپه است و در جنوب شرقی گل تپه قرار دارد.

بخشی از مردم این روستا به کشاورزی اشتغال دارند. زمین‌های کشاورزی در اطراف منطقه مسکونی روستا پراکنده شده‌اند. مهمترین محصولات تولیدی آن‌ها گندم جو و انگور است همچنین کشت اکثر صیفی جات هم در آن امکان پذیر است. این روستا در منطقه کوهستانی ایران قرار دارد و دارای زمستان‌های سرد تابستان‌های گرم و بارندگی متغیر است.

سایت راداری سوباشی واقع در ارتفاعات سوباشی مشرف بر روستای سوباشی یکی از مهمترین سایت‌های راداری ایران در زنجیره پدافند هوایی این کشور است. در زمان جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ سایت راداری فوق ضمن رهگیری هواپیماهای عراقی، کنترل و هدایت هواپیماهای ورودی و خروجی به مرزهای غرب کشور، کنترل آتش سایتهای موشکی ارتش و سپاه، کنترل آتش پدافند هوایی مستقر در منطقه (زمینی، هوایی ...)، اعلام وضعیت(سفید،زرد یا قرمز) به ۱۳ استان کشور (حدود۸۰در صداز جمعیت ایران ) را برعهده داشت.

با توجه به موارد فوق، عراقیها شدیداً در تلاش بودند که سایت راداری فوق را مورد حمله مستقیم و انهدام قرار دهند. عراقی‌ها با ۱۵۷ مرحله حمله به سایت فوق و استفاده از موشکهای ضدرادار در مختل کردن عملکرد سایت فوق تلاش کردند و این سایت نهایتاً در پنجم مرداد سال ۶۷ و بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط جنگنده‌های عراقی منهدم شد. موشک هوا به زمینی که از فاصله‌ای دور شلیک شده بود اتاق عملیات سایت سوباشی را منهدم کرد و ۱۹ نفر از کارکنان در همان لحظه در گذشتند.

1396/08/04 - 11:47:28
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب