Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت
لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

محصولات تصادفي

کارد شکاری BROWNING با غلاف چرمی

کارد شکاری BROWNING با غلاف چرمی
 • موجود نيست
 • 98,700 تومان

چاقو تیزکن دو طرفه Smith,s آمریکا

چاقو تیزکن دو طرفه Smith,s آمریکا
 • موجود نيست
 • 75,000 تومان

گالن حمل آب تاشو - 10 لیتری

گالن حمل آب تاشو - 10 لیتری
 • موجود نيست
 • 25,000 تومان

آتشگیرانه 200 گرمی لایت مای فایر

آتشگیرانه 200 گرمی لایت مای فایر
 • موجود نيست
 • 70,000 تومان

AIRCONTACT PRO 65+15 SL

AIRCONTACT PRO 65+15 SL
 • موجود نيست
 • 9,549,000 تومان

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

 • ثبت نام فروشنده
 • رهگيري سفارش

خبر : غار سراب

1396/08/04 - 11:46:03
موقعیت: استان همدان، 87 کیلومتری شمال شهر همدان، نزدیکی روستای سراب


غار سراب نیز همانند غار علیصدر در کوه نه چندان مرتفع ساری قیه(صخره زرد) ایجاد شده است. این غار 7 کیلومتر با غار علیصدر فاصله دارد و چنانکه در منابع جغرافیایی آمده، آب غار علیصدر از غار سراب سرچشمه میگیرد.

غار سراب در 87 کیلومتری شمال شهر همدان در نزدیکی روستای سراب قرار دارد. این غار پشت تپه سوباشی و در فاصله کول تپه و ده علیصدر می باشد.

دهانه غار در کنار دریاچه جلوغار، واقع در یک کیلومتری روستای سراب، در ارتفاع 2200 متری سطح دریا، و به سوی شمال و مشرف به دریاچه است.

غار در زیر گسلی به طول 1000 متر زایش یافته است. پایه غار، از سنگ آهک و سنگ های دگرگون تشکیل شده است. بخش بالایی که آهکی بوده بر اثر نفوذ و عبور آب اسیددار تحلیل رفته و پایه شیستی آن باقی مانده است.

غار از نوع غارهای باریک است و به هیچ وجه برای گردش گری مناسب نیست و اگر ترکیب آن دستکاری شود، به یک کانال طولانی و بی جاذبه تبدیل می شود. غار از تعدادی تالار دریاچه ای، دالان، و دهلیز تشکیل شده است که به سبب گردش آب فوق اشباع از کلسیم بیکربنات در آن ها و جذب کلسیم کربنات، به علت قانون جاذبه ملکولی، همگی دارای لبه های پیش آمده قرنیزمانند هستند.

در بعضی بخش های دریاچه ها، که دیوارها به هم نزدیک بوده اند، این لبه های قرنیز مانند به هم رسیده و پلی آهکی تشکیل داده اند که هم در زیرگسل اصلی و هم گسل های فرعی، که دالان ها را می سازند، دیده می شوند. در حقیقت می توانیم بگوییم غار از دو طبقه تشکیل شده است که طبقه زیرین به وسیله همین سقف آهکی و لبه های آهکی قرنیزمانند از طبقه بالا جدا می شود.

در بازدید از غار، غارنورد باید بخشی از راه را با قایق، بخشی از آن را با استفاده از لبه قرنیزی و گیره های موجود روی دیوار، و اندکی از مسیر را هم با استفاده از پل ها طی کند. در بخش هایی از غار باید وسایل قایق رانی و سایر لوازم را از دهلیزهای تنگ عبور دهیم و خزیده از آن ها بگذریم.

در بخش انتهایی غار دریاچه ای به ابعاد 20*15 متر واقع شده است. درون دریاچه تعدادی جزیره دایره مانند وجود دارد که بخشی از آنها داخل آب هستند و منظره ای بسیار زیبا پدید آورده اند. به این بخش، تالار مرجان ها گفته می شود. در تالار مرجانها چند دهلیز مسدود وجود دارد که در یکی از آن ها اسکلت رسوب گرفته چهارپایی کوچک با جمجمه گرد، احتمالاً شغال، یافت شد که برای نمایش از غار خارج و تحویل هیئت کوه نوردی آن زمان (1342) شد.
اسکلت رسوب گرفته دیگری برای نمایش در همان محل باقی ماند. هر دو جانور از سواخ های مرتبط با بیرون وارد غار شده بودند و دیگر بازگشت برای آن ها غیر ممکن شده بود. دریاچه مرجان ها از طریق دالانی مملو از آب دریاچه مدور دیگری به ابعاد 20*25 متر می پیوندد که عمقی در حدود 10 متر دارد. این بخش از غار به وسیله دالانی ریزشی و پرپیچ و خم دوباره به تالار مرجان ها وصل می شود.

این دالان بسیار ریزشی و تهدیدآمیز است و عبور از آن باید حداکثر دو نفره انجام گیرد. در پل آهکی نزدیک تالار مرجان ها تعدادی چکیده به شکل مخروط ناقص دیده می شوند. علت ناقص بودن آن ها نبودِ چکنده در بالاست. به علت سرعت زیاد، آب محتوی کلسیم بیکربنات از منافذ موجود در سقف رها و پخش شده و فرصت مخروط سازی از بین رفته است. در سقف تالار مرجان ها تعدادی چکنده شبیه نی قلیان دیده می شود. در مجموع، غارسنگ هایی زیبا از ابتدا تا انتهای غار وجود دارند که شکوهی بینظیر به این غار نسبتاً باریک داده اند.

ویژگی غار سراب

با توجه به پایه غار که از نوع سنگ های دگرگونی است و نیز با توجه به حوضه آبگیر کم وسعت غار و مقدار آبدهی چشمه های اطراف آن، هم زمان، فرایندی مشابه آن چه سبب زایش غار علی سرد شده در مورد غار سراب نیز پیش آمده است. به این ترتیب که آب چشمه ای ماگمایی به همراه گازهای حاصل از فعالیت گسلی درونی در منطقه از درزهای به بالا نفوذ کرده، عمل آهک خوری انجام گرفته، هم زمان آب محتوی کلسیم بیکربنات محلول از غار خارج شده و فضای کنونی را ساخته است.

آب های فرورو ناشی از بارندگی هم به نوبه خود درون درزها و سوراخ های کارستی سطح کوه نفوذ کرده و علاوه بر ساختن فضاهای بالایی سبب زایش غارسنگ های غار شده اند. ویژگی دیگر غار این است که احتمالاً طول دالان های غار بیش از طول دالان ها و تالارهای کنونی است، که باید دقت بیش تر در بازدیدها و حتی شکستن بعضی از پل ها راه ورود به بقیه بخش های غار داشته داشت.

1396/08/04 - 11:46:03
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب