Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت
لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

محصولات تصادفي

کیف حمل طرح استتار

کیف حمل طرح استتار
  • موجود نيست
  • 42,000 تومان

Vivofit 3

Vivofit 3
  • موجود نيست
  • 1 تومان

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : غار گل زرد

1396/08/04 - 10:28:30
غار گل زرد در منطقه پلور و در مراتع شمالی روستای منظریه قرار دارد.


جاده خاکی منتهی به گل زرد، 65 کیلومتر بعد از تهران از جاده هراز منشعب شده و 4 کیلومتر طول دارد. این جاده درست بعد از بهمن گیرهای معروف پایین گردنه امامزاده هاشم و قبل از راهدارخانه منظریه قرار گرفته و انتهای آن به یک کلبه کوهستانی می رسد. از کنار کلبه، با 30 دقیقه پیاده روی دهانه غار نمایان می شود.

دهانه غار بسیار تنگ است که ابتدای آن را باید با حالت سینه خیز و 10 متر حرکت پا مرغی طی کرد. مسیر غار گل زرد مشخص است و نیازی به نخ کشی یا نشانه گذاری در آن نیست. طول غار 500 متر كه 300 متر آخر به دليل ريزش مسدود شده است. البته در طول مسیر شکاف ها و آبرو های کوچکی وجود دارد که باید از ورود به آنها خودداری کرد و احتیاط لازم را نمود. غار بسیار زیباست و با وجود حوضچه های کوچک و بزرگ (که بعضا تا 4 متر عمق دارند) و جویبارهای زیر زمینی و سازندهای آهکی بسیار متنوع، فضایی دلفریب و رویایی ایجاد کرده است. رفت و برگشت تا انتهای غار حدود 3 ساعت طول می کشد.

در ابتدا باید از دهانه ای تنگ به صورت سینه خیز عبور کرد تا به دهلیزی رسید که می توان در آن ایستاد و شروع به گذر از دهلیزهای زیبا و باریک غار کرد، کم کم صدای آب به گوش می رسد و با کمی پیشروی به رودخانه ی کف غار که به جوبی کم عمق میماند می رسیم و همراه آب راه خود را برای دیدن حوضچه های عمیق ادامه می دهیم، در اینجاست که به حوضچه ای می رسیم که می توان باتراورس دیواره ی مجاورش آن را پشت سرش گذاشت، البته آگر کسی خواهان این تراورس نبود می تواند با قبول خیس شدن از حوضچه بگذرد، در ادامه ی مسیر به دو راهی می رسیم که با پیش روی اندکی در هر کدام از آنها به انتهایی برای غار گل زرد می رسیم.

از لطف‌های این غار یکی دو قسمت فنی است، حوالی نیمه‌های غار یا با عبور دو پنجم از مسیر.  باید 8- 10 متری را به صورت تی_رول طی کرد و سپس در شکافی باز و زیبا  ۳- ۴ متری را به کمک نرده‌بانی طنابی فرود رفت و ادامه‌ی مسیر را طی کرد. در یک سوم پایانی غار دو مسیر وجود دارد. راه مسیر دوم (سمت راستی) کمی مخفی است و یافتن آن نیاز به دقتی دارد. اگر زمانی برای توقف و سکوت و صرف تنقلات و عکاسی اختصاص یابد، باید برای رفت و برگشت از دهنه‌ی غار  (برای یک تیم 14-15 نفره) حدود 4 تا 5 ساعت در نظر گرفت.

این غار آبی دارای استلاگتید و استلاگمیت های زیبای فراوان همراه با حوضچه های عمیقی است که از جریان آب کف غار پدید آمده اند. در جریان نوردیدن این غار آبی، آب در مسیر باعث خیسی نشده و به راحتی می توان از کفش کوه استفاده کرد بدونه آنکه نگران نفوذ آب به درون آن باشیم. داشتن کلاه ایمنی به علت تنگی مسیر و زائده های تیز در سقف و استلاگمیت های موجود در راه کمک زیادی به راحتی، بی دردی و آرامش پیمایش می کند. این غار نخستین بار در سال 1358 کشف شد اما مطالعات تکمیلی برای شناخت بیشتر آن همچنان ادامه دارد.

در نظر داشته باشید که شکل گرفتن هر یک سانتی متر استلاکتیت یا استلاگمیت (قندیل ها و مخروط های غار) 100 سال طول خواهد کشید و زاینده بودن آن در بازه زمانی زیاد قابل تعریف است. بنابراین به یاد داشته باشید که کنده کاری و تخریب این قندیل های آهکی یعنی نابودی کامل آنها چرا که یک قندیل 30 سانتی متری با حساب و کتابی ساده و ضرب این اندازه در عدد و رقم زمین شناسان درباره زمان تشکیل آنها سه هزار سال طول خواهد کشید.

1396/08/04 - 10:28:30
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب