Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

محصولات تصادفي

فندک جت قلمی

فندک جت قلمی
  • موجود نيست
  • 16,000 تومان

دستمال سر و گردن نظامی

دستمال سر و گردن نظامی
  • موجود نيست
  • 9,000 تومان

ننو پارچه ای پشه بند دار

ننو پارچه ای پشه بند دار
  • موجود نيست
  • 210,000 تومان

کلاه طوفان OR

کلاه طوفان OR
  • 115,000 تومان

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : غار کوگان

1396/08/04 - 09:33:30
موقعیت: لرستان، کیلومتر 8 جاده خرم آباد-کرمانشاه، سمت چپ، کوه کوگان


این غار بی شک یکی از شگفت انگیزترین غار های ساخته بشر در دنیاست. این غار در ۴۵ کیلومتری خرم آباد و شرق شهرستان پلدختر قرار دارد ولی  برای رفتن به این غار باید وارد آزاد راه خرم آباد – اندیمشک شده (قبلش خود را برای عوارض 90000 ریالی آماده کنید سال 1392)و پس از طی 35 کیلومتر و رسیدن به تابلوی کاروانسرای تنگ چمشک ، باید از زیر پل و اتوبان عبور کنید و پس از عبور از کنار کارونسرا وارد جادۀ فرعی که به سمت  روستای کوگان (6 کیلومتر) منتهی می شود ،وارد شوید. این جاده نیز خود ، دارای طبیعت بکر و زیبایی می باشد.   پس از رسیدن به روستای کوگان و احیانا استقبال گرم و مهربان مردم روستا ، از کنار روستا گذر کرده و به کنار رود و پل میرسید و شما با پارک ماشین خود در کنار پل و گذر از آن به پله های منتهی به غار مرسید.  

نکته اول:  برای بازدید غار به چراغ و روشنایی احتیاج ندارید ،چون همه غار توسط پنجره هایش روشن و قابل بازدید می باشد.

نکته دوم: در زمانی که ما رفته بودیم، نوشته های تابلوی غار کوگان پاک شده بود و تنها عدد 6 که نشانه 6 کلیومتر تا غار کوگان بود و کاروانسرای چشمک باقی مانده بود و ما بعد از رد کردن چندین کیلومتر مجبور به برگشت شدیم ، امیدوارم مسئولان مرتبط نسبت به معرفی این غار زیبا کاری انجام داده باشند و شما عین ما سرگردان نشوید.

پس از طی پله های نسبتا زیاد به ورودی غار میرسید .  برای راحتی و تسهیل بازدید کنندگان ، در ورودی غار پله های فلزی ساخته  شده است. 

ورودی غار در صخره ای عمودی و تقریبا صاف و در ارتفاع نسبتا بالا در کوه ایجاد شده است که این امر باعث می شده تا مهاجمان به آسانی نتوانند به داخل غار نفوذ کنند. ورودی بصورت چهار گوش در اندازه 2,50 در 2,20 متر است و به سمت شمال باز می شود غار شامل دو طبقه می باشد طبقه اول از چهار اتاق و فضاهای مرتبط به هم تشکیل شده است .طبقه دوم غار حدوداً 3,4 متر بالاتر از کف قسمت اول غارساخته شده  است. 

 بعد از گذر از در به داخل غار، وارد اتاقی ساده می شویم که حدود نصف آن  شبیه آب انبار یا انباری توسط ساکنان آن کنده شده  و روی آن را پوشانده شده بود و گواه آن همان جاهای کنده شده برای گذاشتن تیرک و پوشاندن روی آن بوده است.

این غار دژ مانند که تمام آن با حجاری‌های طاقت فرسا به وجود آمده دارای اطاقهای دست کند تو در تویی است و به استناد سکه‌هایی که در اطراف آن به دست آمده است به دوره اشکانیان تعلق دارد و طی قرون متمادی به عنوان یک محل سکونت دائمی مورد استفاده قرار گرفته است . این غار دارای اتاق‌هایی جهت استفاده بوده و نمونه‌ای از معماری صخره‌ای اشکانی است که علاوه برآثار به یادگار مانده از جمله محرابه ها، آبدان ها و دیگر نشانه های معماری ، اثر مذکور به آیین مهر نیز نسبت داده شده است .

مساحت کل فضاهای تعبیه شده در این غار دست‌ساز حدود 281 متر مربع است و از نکات قابل تامل در این غار وجود مخازن آب در داخل اتاق‌هاست . . این غار به شماره 2660 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عمیق ترین قسمت غار در این طبقه قرار دارد . در این قسمت به غیر از جایی که شبیه انبار است ، یک حوض قشنگ که هنوز  آب به آن سرازیر می شود ، وجود دارد . ( البته قشنگیش قبل از این بود که عزیزان اشغالهایشان را در آن بریزند) نکته جالب توجه در مورد قسمت عمیق غار این  که ، به علت خیس و مرطوب بودن و چکیدن آب از سقف غار ، سازندگان آن با درست کردن یک طاق این مشکل را حل کرده و با فاصله ای که مابین سقف غار و طاق قرار داده اند ، باعث شده تا آب به سهولت پشت طاق جریان یافته و آب به سمت حوض سرازیر شود.

1396/08/04 - 09:33:30
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب