Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت
لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

محصولات تصادفي

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : غار نزل

1396/08/03 - 18:56:25
موقعیت: کهگیلویه و بویراحمد، دهدشت، کوه نور


نزدیک به یک ماه قبل خبری بر روی خروجی رسانه های کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفت که از کشف یک غار بزرگ مربوط به دوره اسلامی در شهرستان چرام خبر می داد.

پس از اعلام این خبر و طی مصاحبه های مختلفی برخی از مسئولان استانی اظهار نظر کرده و اطلاعات بیشتری را ارایه کردند تا اینکه طی چند روز گذشته فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران با انتشار تصاویری از درون این غار عظیم و کارگروه غارنوردی و غارشناسی اعزامی از طرف فدراسیون یک بار دیگر نام " غار نور " و شهرستان چرام را بر سر زبان ها انداخت.

به همین منظور به همراه چند نفر از همکاران و دوستان عزم سر به منطقه جویخانه را می کنیم تا از نزدیک شاهد این غار زیبا و شگفت انگیز باشیم.

با طی مسافتی نزدیک به 40 کیلومتر از شهرستان چرام به سمت منطقه سادات امامزاده علی و در ساعت 15 عصر به نزدیکی محل غار می رسیم.

وقتی راهنمای مسیر از دور محل غار را نشان مان می دهد اول باورش کمی سخت است که چنین غار بزرگی و آن هم بصورت عمودی، درست در دل دشت و هموار جویخانه واقع شده باشد.

راننده ماشین را در گوشه ای از جاده متوقف می کند و پیاده می شویم. تیغ تیز آفتاب صورت و چشم ها را اذیت می کند اما هیجان دیدن این غار شگفت انگیز از نزدیک و نسیمی که همزمان می وزد، گرمای آفتاب را کمرنگ تر نشان می دهد.

با طی مسافتی کمتر از 200 متر در دشت صاف و هموار جویخانه، ناگهان با دره ای بزرگ روبرو می شویم که از دور وجود دو حلقه چاه در آن خودنمایی می کند.

اما آنچه قبل از رسیدن به غار ما را متعجب می کند وجود گردشگران و مسافرانی است که برای دیدن این غار عظیم و شگفت انگیز مانند ما پیه تیغ تیز آفتاب را به تن مالیده و مسیر خود را به سمت غار تغییر می دهند.

با رسیدن بالای دهانه ورودی این غار بی نظیر، 2 چاه عمیق با قطرهای 10 و 15 متری را مشاهده می کنیم که به فاصله 20 متری از هم واقع شده اند که بزرگی و ارتفاع آنها باعث می شود تا بسیاری از مردم نزدیک تر نیایند و از دور شاهد این خلقت عظیم خداوند باشند.

عده ای از  گردشگران اما تلاش می کنند تا جایی که امکان دارد نزدیک بروند و داخل آن را نگاه کنند که بسیار هم کار خطرناکی است.

شاید اولین سوالی که با دیدن این غار به ذهن برسد عمق و نحوه چگونگی تشکیل آن باشد که تاکنون اطلاعات کاملی از آن بدست نیامده و تنها 250 متر از عمق و 1800 متر از طول آن شناسایی شده است در حالی که طبق پیش بینی ها ممکن است "غار نزل " به عنوان بزرگترین غار کشور لقب بگیرد.

درباره این غار و حوادث و اتفاقات آن از قدیم الایام داستان ها و حکایت های مختلف و شگفت انگیزی نقل شده است که شاید معروف ترین آنها داستان افتادن نی چوپان درون این غار باشد.

گفتنی است در گذشته که آب رودخانه و چشمه ها از بالا به درون این غار جریان داشته است یک روز چوپانی مانند همیشه برای آب دادن گوسفندانش بر بالای این غار می آید و نی اش درون آب می افتد که چندین روز بعد در دهها کیلومتر آن طرف تر و درون چشمه کورسای چرام نی خود را پیدا می کند .

طبق گفته سالمندان و بزرگان منطقه، غار نزل از گذشته‌های دور تاکنون به دلیل وجود منابع آب محلی مناسب برای اتراق عشایر بوده و آبهای جاری در دهانه‌های این غار باعث سیراب شدن عشایر تشنه و دام آنها می‌شد.

اینجا همان جایی است که باید هر طور شده یک بار به آن سفر کرده و از نزدیک زیبایی آفرینش خداوند را در دل دشت ها و کوه‌های زیبای جویخانه به نظاره بنشینی.

سفر در درون کوه‌ها سر به فلک کشیده و دشت های هموار بسیار مهیج و وهم برانگیز خواهد بود، اما تجربه‌ای است ارزنده که بازدید از غار شگفت‌انگیز " نزل " آن را به هر مسافری هدیه می‌دهد.

" غار نِزِل " در دامنه جنوبی کوه نیر (نور)  و منطقه گردشگری جویخانه در حدود 40 کیلومتری شهرستان چرام و در حاشیه جاده دسترسی این شهرستان به منطقه سادات امامزاده علی قرار دارد که با طی مسافتی کمتر از دویست متر پیاده روی در دشت هموار به آن می رسید.

1396/08/03 - 18:56:25
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب