Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت
لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

محصولات تصادفي

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : غار گلین

1396/08/03 - 17:08:57
موقعیت: فارس، شیراز، بلع زار


 Gelin: نام فارسی غار بصورت لاتین

معنی نام (وجه تسمیه): دارای گل و لای فراوان

 29˚ 50': (N)  عرض جغرافیایی دهانه غار

 52˚ 01': (E)  طول جغرافیایی دهانه غار

تعداد دهانه غار: 1 دهانه

نشانی محل غار: این غار در شمال دریاچه سوم منطقه هفت برم قرار دارد

طول غار: 370 متر

عمق غار: 5 متر

توضیحاتی درباره نوع غار: غار طبیعی، آبرفتی و دارای جریان آب کم، باتلاق گل

شرحی از پیمایش و ابزار مورد نیاز: یک گروه از غارنوردان باشگاه شیراز جوان موفق گردیدند در برنامه ای یک روزه غاری را به ژرفای 370 متر کشف و پژوهش بنمایند این غار از نوع آبرفتی بوده و با دالانی طولانی و پر از گل و لای، مکان های باتلاقی و حوضچه های آب جار همراه بوده و بخش های بیشتر آن را باید سینه خیز و یا نشسته عبور کرد و گاهی باید از مسیر های سنگ نوردی عبور نمود. این غار که 200 نخست آن به وسیله 2 تن از همنوردان این باشگاه شناسایی گردیده بود با آگاهی به مسوولین باشگاه پس از چند روز ادامه اکتشاف آن انجام گردیده و بدلیل گل و لای فروان نام آن گلین نام گزاری گردید

جانداران داخل غار: عنکبوت، خفاش، قارچ و پروانه

کشفیات درون غار (اشیاء یا ابزار تاریخی، استخوان انسان یا جانور، ...): استخوان کفتار، گراز، جوجه تیغی

توصیف سختی غار برای پیمایش: تا حدی سخت

توضیحات دیگر: غارهای آبرفتی: غارهای آبرفتی در مسیرها و یا دره ها (رود آبرفتی) به وجود می آید و از لایه های سست آهکی و گچی تشکیل شده است که در اثر حرکت آب رودخانه و نهرها به صورت ادامه دار از تکه های جامد سنگ و صخره و گل و لای را برداشته (شویانده) و در تمام طول مسیر خود رها می کند (به چاله ها و برجستگی وابسته است) جایی که جریان آب تندتر و گرمتر باشد تکه های جامد بیشتری برداشته می شود؛ تا آنکه رها شود و بماند در این میان حفره و یا دهلیز ایجاد شده مهم ترین اثر طبیعی آبرفت در لایه های روسوبی می باشد که آن را غار آبرفتی می نامند. این گونه غارها به دلیل نداشتن سازه و ساختارآهکی ثابت در طول زمانی کوتاه تغییر کرده و همیشه در حال انحلال، جابجایی مسیر آب و یا ریزش می باشد.

خطرهای این گونه غارهای به چهار بخش اصلی تقسیم می گردد که شامل موارد زیر می باشد:

1- مکان مناسب برای زندگی جانوران وحشی و خطرناک می باشد. 2- خطر زیاد در ریزش سقف و دیوارها به صورت طبیعی و یا مصنوعی. 3- احتمال خطر سیلابی شدن آن در تمام فصول سال حتی با اندکی باران. 4- وجود باتلاق های گلی و حتی از نوع باتلاق گل رس (چسبنده) با عمق زیاد. 5- خطر برخورد انسان و تجهیزات با لایه های تیغه ای و تیز سنگی باقی مانده از شویند جامد های غار. 6- در صورت مرطوب و یا خیس بودن احتمال ایجاد سرما زدگی (هیپوترمی غار) برای غارنوردان فراوان بوده. 7- در صورت برخورد و عبورآب جاری داخل غار با سنگ بستر آن احتمال لیز و لغزند بودن آن زیاد بوده و با توجه به گلی بودن کفش و پوشاک غارنورد احتمال خطر می باشد. 8- احتمال وجود حوضچه های آب در زیر آبشارها و مسیر آب به شکلی که ژرفای آن مشخص نبوده و کف آن نیز با گل و لای چسبنده و عمیق موجب غرق شدن و فرو رفتن در گل و لای را تشدید و گیر افتادن و فرو رفتن در آن تا حدی که غار نورد احتمال نجات نداشته باشد.

منبع: سایت غارهای ایران

1396/08/03 - 17:08:57
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب