Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت
لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

محصولات تصادفي

مسواک تاشو سفری

مسواک تاشو سفری
  • موجود نيست
  • 12,000 تومان

کپسول پاور گاز 100 گرمی Primus

کپسول پاور گاز 100 گرمی Primus
  • موجود نيست
  • 23,000 تومان

Edge 520

Edge 520
  • موجود نيست
  • 1 تومان

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : غار سنگ شکنان (سنگ تراشان)

1396/08/03 - 12:55:18
موقعیت: فارس، جهرم


 Sang Sekanān: نام فارسی غار بصورت لاتین

معنی نام (وجه تسمیه): خود جهرمی‌هـا، به آن غار سنگ اشکنان همـ می گویند و حتی گروهی از مردمـ این شهر که کار و بارشان سنگ شکنی و فروش سنگ‌هـای کنده شده از این غار بوده، به نام خانوادگی سنگ شکن معروف شده اند.

 28˚ 29': (N)  عرض جغرافیایی دهانه غار

 53˚ 35': (E)  طول جغرافیایی دهانه غار

تعداد دهانه غار: 12 دهانه

نشانی محل غار: فاصله غار یادشده تا شهر جهرم سه کیلومتر و تا مرکز استان ـ شیراز ـ ۱۸۵ کیلومتر است. راه دسترسی مجموعه به‌صورت خاکی است که با هماهنگی‌های صورت‌گرفته، شهرداری جهرم تسطیح و آسفالت این راه را عهده‌دار شده‌است.

طول غار: 200 متر

توضیحاتی درباره نوع غار: جنس سنگ کوه در وسط آهکی و در بالا و پایین شامل سنگی سخت می شود که کندن آن مشکل است جنس سنگهای آهکی نیز در قسمتهای مختلف غارمتفاوت می باشد و همین علت عمیق شدن بعضی از قسمتهای غار و همچنین نازک شدن بعضی از ستونها می شود. دستکنده انسان

شرحی از پیمایش و ابزار مورد نیاز: پیمایش ساده بوده و نیاز به ابزار فنی ندارد.

جانداران داخل غار: خفاش، هزار پا، مارمولک، عنکبوت

اطلاعات، داستانها و افسانه های اهالی در مورد غار: اين غار به وسيله سنگ شکنان در دل کوه بوجود آمده است؛ و هر بيننده اي در اولين نظر محو زيبايي هاي آن مي شود. سنگ شکنان اعصار دور، اين غار را تنها براي زيبايي و يا براي سرگرمي به وجود نياورده اند؛ سنگ تراشان براي کسب روزي حلال و فروش سنگ، با کوه دست و پنجه نرم مي کردند. آنها ناخواسته خالق يکي از بزرگترين غارهاي دست ساز جهان شده اند و وظيفه همگان است تا از اين ميراث کهن حفاظت کنند.. سنگ شکنان به هنگام برداشت سنگ و براي جلوگيري از تخريب کوه هر چند متر اقدام به بجا گذاردن ستون هايي به صورت طبيعي کرده که خود موجب زيبايي دو چندان غار شده است. از قدمت دقيق اين غار اطلاع روشني در دست نيست اما شواهد و قرائن گواه آن است؛ که اين غار نزديک به 150 تا 200 سال عمر دارد. در آن زمان از غار سنگ شکنان جهرم سنگ هاي سفيد آهکي و شکل پذير به دست مي آمده و از دير باز از سنگ هاي آن به عنوان نماي ساختمانها، تزيين سر دربها، سنگ فرش کف منازل و بقاع متبرکه و ساير بناهاي مهم و حتي در شهرهاي مجاور از جمله بناهاي شيراز خصوصاً در مسجد جامع عتيق و بيمارستان نمازي استفاده شده است داستان غار سنگ شکنان جهرم :مردم در شهرستان جهرم درباره غار سنگی دست ساز معتقدند که "روزی خواجه کاظم فرزند خواجه اسماعیل با اسب در حال گردش کنار رودخانه قلات جهرم بود که صدای ضربات پی در پی پتکی او را به طرف خود کشاند. پیرمردی سنگهای کوه را می تراشید. با او هم صحبت و هم سفره شد. آشنایی خواجه اسماعیل با خانواده پیرمرد عاشقی را برایش به دنبال داشت. خانواده اش مخالف بودند چون او خانزاده بود و دختر پیرمرد رعیت. او توانست خانواده اش را راضی کند به خواستگاری دختر پیرمرد بروند. اما پیرمرد شرط گذاشت که پیش او بماند و با هم در کوه کار کنند. بعدها خواجه کاظم به استاد کاظم سنگ شکن معروف شد. نوادگان خواجه می گویند 300 سال قبل استاد کاظم وارث پیرمرد و غار سنگ تراشان جهرم شد. بعضی از شاگردانش هم که در آنجا کار می کردند سهامدار این غار شدند و اکنون از آنها به عنوان وارثان فرعی بزرگترین غار دست ساز جهان یاد می شود.

توضیحات دیگر: غار سنگ تراشان جهرم که به غار سنگ شکن معروف است در جنوب این شهر و در زیر تپه های البرز کوه واقع شده و یکی از نادرترین شاهکارها در تاریخ کهن ایران زمین به حساب می آید. به عنوان بزرگ ترين غار دست ساز جهان شناخته می شود. در این غار 100 ستون سنگی موجود است که به لحاظ مرغوبیت سنگ در دو دسته جای می‌گیرند. دسته اول شامل ستونهایی است که دارای درز و شکاف متعددی بوده و به ‌دلیل عدم کیفیت مناسب سنگ جدا نشدند و دسته دوم شامل ستونهایی است که فاقد درز و شکاف سیستماتیک بوده و سنگ آن دارای مرغوبیت است و به ‌دلیل جلوگیری از ریزش سقف برداشت نشده‌اند. این غار ‌اکنون دارای 12 مدخل ورودی و طول 200 متر است و عرض آن از 60 تا 130 متر متغیر است که در مجموع مساحتی در حدود 20 هزار متر مربع را پوشش می‌دهد

منبع: سایت غارهای ایران

1396/08/03 - 12:55:18
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب