Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

محصولات تصادفي

چاقوی کارتی

چاقوی کارتی
  • موجود نيست
  • 7,800 تومان

دستکش دوپوش THE NORTH FACE

دستکش دوپوش THE NORTH FACE
  • موجود نيست
  • 39,000 تومان

کوله حمله AI ONE

کوله حمله AI ONE
  • موجود نيست
  • 165,000 تومان

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : غار چاه دوزخی (شهید پگاه)

1396/08/03 - 12:27:32
موقعیت: فارس، زرین دشت (حاجی آباد)، مزیجان


 Chahe Duzakhi: نام فارسی غار بصورت لاتین

معنی نام (وجه تسمیه): به گفته محلی ها این غار بسیار هول انگیز و انسان را بیاد دوزخ می اندازد

 28˚ 02': (N)  عرض جغرافیایی دهانه غار

 54˚ 43': (E)  طول جغرافیایی دهانه غار

تعداد دهانه غار: 1 دهانه

نشانی محل غار: در 70 کیلومتری جنوب داراب، شهرستان زرین دشت، روستای مزیجان بعد از 15 کیلومتر خاکی با خودرو باری به پای کوه رسیده و پس از 10 دقیقه کوهپیمایی از شیب تند دهانه غار را مشاهده می کنید.

طول غار: حدود 28 متر

عمق غار: 104 متر

توضیحاتی درباره نوع غار: غار از نوع چاه غار بوده و آهکی در اثر عوامل طبیعی رخ داده و رطوبت در غار بسیار بالا است. وجود غار سنگ در تالار سوم مشاهده می شود. در عمق 104 متری حوضچه با آب کاملا شور و تلخ وجود دارد.

شرحی از پیمایش و ابزار مورد نیاز: جهت پیمایش حتما بایستی تجهیزات کامل فنی (فرود و صعود) به همراه داشته باشیم. کارابین جهت ایجاد کارگاه 4 عدد، طناب انفرادی 15 متر، هارنس، اسلینگ 80، یومار، 8 فرود، محافظ طناب، 2 حلقه طناب 50 متری جهت برسی. بعد از آماده کردن وسایل با پیمودن 10 دقیقه کوهپیمایی با شیب تند به دهانه غار رسیدیم. آقای مرتضی زاهدی گزارش نویس، طول دهانه ای غار را 5/4 و عرض آن را 3 متر اعلام نمود. علمدار شفیعی محل نصب گارگاه را در سمت چپ غار به صورت طبیعی برپا کرد. در روز قبل از برنامه آقایان علی راستی و مهدی شجاعی به عنوان تیم بررسی (حمله) ماموریت داشتند به عنوان نخستین اعضای گروه وارد چاه اول به عمق 15 متر شوند تا انتهای چاه را از وجود مارها پاکسازی کنند. دهانه چاه دوم به عرض 60 سانتی متر و طول 2/10 است و عمق چاه دوم از محل کارگاه 8 متر است که توسط کوهنوردان داراب میخی بر روی تخته سنگ نصب شده است.

در انتهای چاه دوم وجود استخوانها و جمجمه پرندگان و حیواناتی مشاهده می شود که می توان استنباط نمود بعد از به دام افتادن در این غار توسط مار های این چاه صید شده اند. در انتهای چاه دوم در سمت راست چاه دهلیزی به اعماق می رود تیم با طناب گذاری مسیر را برای اعضاء مشخص می کند در این دهلیز پرشیب خفاش هایی مشاهده شدند، اعضای تیم پس از پیمایش 20 متر از چاه دهلیز به صورت نشسته به تالار سوم رسیدند که به دو جبهه تقسیم می شود. ما اول مسیر سمت چپ که دهانه آن 1×1 و عمق آن به 45 متر است را در پیش می گیریم که تالار چهارم خوانده می شود که انتهای آن لگن واره ای به عمق سه متر وجود دارد که شواهد نشان می داد که این لگن واره از آب باران پر می شود که انتهای آن بن بست است.

تیم پس از 45 متر بازگشت به دهلیز می رسد و پیمایش خود را به سمت مسیر دوم ادامه می دهد پس از پیمایش 8 متر به تالار دهلیز چاه 5 می رسیم در این تالار که ارتفاع آن به بیش از 15 متر می رسید سنگهایی شبیه خفاش مشاهده می شود این تالار هرچند که وجود چکانده های زیبا خالیست اما ترکیب رنگهای زیبایی دارد. دهلیز چاه 5 دارای خاکهای ریزشی، شیبی تند و ارتفاعی خیلی کم است که تیم پس از 53 متر طناب گذاری که گاها بصورت نشسته و یا بصورت سینه خیز به انتهای دهلیز به عمق 104 متری غار می رسیم در انتهای این دهلیز به حوضچه بسیار زلال که آب آن غیر قابل خوردن (تلخ وشور) است مشاهده شد. تیم بررسی با شنا کردن، عمق این حوضچه 2 متر و پایانش را مسدود اعلام نمود.

جانداران داخل غار: خفاش ، مار ، تار عنکبوت، مارمولک مشاهده شد

اطلاعات، داستانها و افسانه های اهالی در مورد غار: به گفته محلی ها این غار بسیار هول انگیز و انسان را بیاد دوزخ می اندازد

کشفیات درون غار (اشیاء یا ابزار تاریخی، استخوان انسان یا جانور، ...): کشفیات درون غار (اشیاء یا ابزار تاریخی، استخوان انسان....) : استخوان حیوانات درون چاه اول و دوم مشاهده شد.

توصیف سختی غار برای پیمایش: نسبتا دشوار: از اول مسیر فنی است.

توضیحات دیگر: بهترین فصل پیمایش غار: اواخر پاییز در عمق 104 متری حوضچه با آب کاملا شور و تلخ وجود دارد. دمای هوا در انتهای غار به 28+ درجه سانتی گراد می رسید. - به علت بالا بودن دماي غار نيازي به لباس گرم و اضافي نيست. - بار گزاري آب ضروري و حیاتی است. - به همراه داشتن کلاه، دستکش، زانو بند و آرنج بند مرغوب الزاميست. -داشتن چراغ پيشاني با باطری اضافه ضروری است. -لباس بهتر است از نوع سرهم باشد. با تشکر از هیئت کوهنوردی شهرستان داراب کروه کوهنوردی آذرخش آقای رضا جهرمی و سرکار خانم گندم ریز - علی امیری عضو شورای مزیجان

منبع: سایت غارهای ایران

1396/08/03 - 12:27:32
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب