Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت
لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : غار چاه دختر

1396/08/03 - 12:18:39
موقعیت: فارس، شیراز


 Chāh-e-Dokhtar: نام فارسی غار بصورت لاتین

معنی نام (وجه تسمیه): چاه دست نیافتنی - غیر قابل دسترس

 29˚ 37': (N)  عرض جغرافیایی دهانه غار

 52˚ 34': (E)  طول جغرافیایی دهانه غار

تعداد دهانه غار: 1 دهانه

نشانی محل غار: این چاه در جهت شمال چاه قلعه بندر و در جناح غربی کوه و قلعه فهندژقرار دارد در واقع روبروی فرهنگسرای طاووسیه و باغ دلگشاه می باشد که با 10 دقیقه کوهپیمایی قابل دسترس می باشد.

عمق غار: 140 متر

توضیحاتی درباره نوع غار: این چاه کاملا دستکند بوده و در مواردی برای پوشش بخش هایی که به شیار و یا خاکهای زمین (غیر سنگی) برخورد داشته است آن بخش را با آجر و ساروج پوشش داده اند.

شرحی از پیمایش و ابزار مورد نیاز: این چاه بدلیل یکپارچه تراشیده شدن در سنگ به صورت کاملا عمودی و توجه به عدم وجود هر گونه پله؛جاپا و یا تاقچه به احتمال قوی عمیقترین چاه دستکند و تاریخی در ایران می باشد. برای بازدید این چاه احتیاج به طناب 140 تا 150 متری می باشد و وجود رطوبت در هوای این چاه بر تنفس و فعالیت اثر گزار است. در صورت بازدید بدلیا فرسایش سنگ و دیواره های این چاه احتمال خطر وجود دارد و باید سعی شود بازدید به صورت انفرادی انجام پذیرد. امکانات لازم همچون دیگر چاه تجهیزات استاندارد فرود و صعود می باشد و با توجه به شرایط صعود بر روی طناب در این چاه با 140 متر عمق کمی نفس گیر و سخت است. البته در روی یکی از تخته سنگ های بالای دهانه چاه نسبت به نصب 2 عدد رول بلت و صفحه رول برای کارگاه اقدام گردیده است

اطلاعات، داستانها و افسانه های اهالی در مورد غار: محل پنهان کردن گنج / هواکش شهر زیر زمینی / چاه آب / هواکش و نورگیر تونل انشعابی به چاه قلعه بندر/ محل فرار

توصیف سختی غار برای پیمایش: کاملا فنی ، سخت و استقامتی

توضیحات دیگر: این چاه با فاصله حدود 80 متری(به صورت مستقیم) و در جهت شمال چاه قلعه بندر قرار دارد اما بدلیل قرار داشتن در زیر صخره ی حدود 10 متر و تخته سنگی بزرگ بر روی دهانه آن تا نزدیک نشدن به آن قابل مشاهده نمی باشد. با توجه به ژرفای 140 متری این چاه و سطح زمین و بلوار (1550 متر) این چاه 90 متر در کوه نام برده شده بالا و 50 متر دیگر آن در زیر سطح زمین قرار دارد . قطر دهانه این چاه حدود 5/3 متر بوده و بشکل یک استوانه تا ژرفای 140 متر ادامه دارد اما بدلیل پرشدگی توسط خرده سنگ ها و ذباله ها بیشتر از این جایی برای فرود بیشتر ندارد در صورتی که نسبت به آوار برداری آن اقدام گردد ژرفای این چاه بیشتر از 140 متر خواهد بود. یک مورد مهم این است تا به حال تعدادی از کوهنوردان و غارنوردان قدیمی از دهانه این چاه بازدید و گمانه زنی کرده اند اما بدلیل عدم وجود امکانات هیچکدام موفق به فرود و یا بازدید کامل آن نشده بودند.

منبع: سایت غارهای ایران

1396/08/03 - 12:18:39
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب