Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت
لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

محصولات تصادفي

ست ظروف کمپینگی پریموس

ست ظروف کمپینگی پریموس
  • موجود نيست
  • 87,000 تومان

باند جنگی

باند جنگی
  • موجود نيست
  • 74,500 تومان

پتو نجات یک رو 210*130

پتو نجات یک رو 210*130
  • موجود نيست
  • 11,900 تومان

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : غار بوف

1396/08/03 - 11:07:52
موقعیت: استان فارس، ممسنی، دشت رستم، دامنه کوهستان زرد


سرپرست ایرانی هیات کاوش در غار بوف گفت: داده های به دست آمده از این غار یکی از منابع مهم برای مطالعه آغاز دوره پارینه سنگی جدید در کشور بوده که بر اساس آن بازسازی جنبه های فرهنگی انسان در این دوره میسر شده است.

به گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محسن زیدی افزود: کاوش در غار بوف و یافته های به دست آمده از آن، به یکی از پرسش های اساسی دوره پارینه سنگی جدید در ایران و جهان پاسخ می دهد. با توجه به تاریخ نگاری های انجام شده، قدمت این محوطه مربوطه به 35 تا 40 هزار سال پیش است که در بر گیرنده مراحل آغازین دوران پارینه سنگی جدید بوده و از قدیمی ترین محوطه های مربوط به این دوره در ایران است.

سرپرست ایرانی هیات کاوش در غار بوف با اشاره به اینکه کاوش در این غار هنوز به اتمام نرسیده، توضیح داد: سنگ بستر غار جز در بخش کوچکی در انتهای آن، در قسمت های دیگر مشاهده نشده است؛ بر اساس لایه نگاری و تخمین ضخامت لایه ها هنوز بیش از یک متر از رسوبات پارینه سنگی در بخش دهانه غار وجود دارد و می توان بر یافتن لایه گذار از پارینه سنگی میانی به جدید امیدوار بود.

این باستان شناس تصریح کرد: هرچند با انجام دو فصل کاوش در این محوطه به برخی از پرسش های بنیادی پاسخ داده شده؛ با این وجود وضعیت توالی فرهنگی آغاز پارینه سنگی جدید و به ویژه دوران گذار از پارینه سنگی میانه به جدید هنوز از پرسش های اساسی است که امیدواریم با ادامه کاوش لایه های تحتانی در فصل سوم به این موضوع دست یابیم. انجام تاریخ گذاری های بیشتر نیز ما را برای دستیابی به این هدف کمک خواهد کرد.

زیدی اظهار امیدواری کرد که با ادامه کاوش در این محوطه تا رسیدن به سنگ بستر بتوان به اهداف مهم پروژه دست یافت و تصویری روشن از جنبه های معیشتی و فرهنگی نخستین انسان های مدرن در درون فلات ایران ارایه کرد.

گفتنی است غار بوف واقع در شهرستان رستم، استان فارس متعلق به 35 تا 40 هزار سال پیش است و کاوش در آن با مجوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تا پایان آبان ماه ادامه دارد.

فصل سوم کاوش در این غار برای دست یافتن به جنبه های معیشتی و فرهنگی نخستین انسان های مدرن در درون فلات ایران آغاز شده است. کاوش در این محوطه به منظور مطالعه دقیق استقرار پارینه سنگی، ابتدا سال 85 و سپس 86 به سرپرستی محسن زیدی از پژوهشکده باستان شناسی، و نیکلاس کنارد از موسسه پیش از تاریخ و بوم شناسی کواترنر دانشگاه توبینگن آلمان انجام شد.

1396/08/03 - 11:07:52
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب