Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

محصولات تصادفي

Fenix 2

Fenix 2
  • موجود نيست
  • 1 تومان

چاقو تیز کن LANSKY (اورجینال)

چاقو تیز کن LANSKY (اورجینال)
  • موجود نيست
  • 390,000 تومان

قاشق چنگال و کارد تاشو

قاشق چنگال و کارد تاشو
  • موجود نيست
  • 23,700 تومان

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : غار دزک (تاپو شماره 2)

1396/08/01 - 13:17:49
موقعیت: چهارمحال و بختیاری، دزک، سورک


 Dezzak (Tāppo No.2): نام فارسی غار بصورت لاتین

معنی نام (وجه تسمیه): بدلیل وجود کوهی به نام تاپو که غار بر روی آن واقع شده است

 32˚ 03': (N)  عرض جغرافیایی دهانه غار

 51˚ 01': (E)  طول جغرافیایی دهانه غار

تعداد دهانه غار: 1 دهانه

نشانی محل غار: ابتدا از شهرکرد باید به فاصله 33 کیلومتر به دزک رسید و سپس از کنار قلعه دزک مسیر باغ شرکت و سد خاکی دزک را سوال نمود و از کنار یک سنگ بزرگ و ستون مانند که سنگ لنگه ای نامیده میشود گذشت و بروی کوه تاپو قرار گرفت و مسیر را به سمت شمال پیمود تا حدود 1000 متر تا به کنار چاه غار رسید.

عمق غار: 165 متر

توضیحاتی درباره نوع غار: این چاه غار به صورت طبیعی بوده و از نوع نفوذ آب به سنگ کنگلومرا تشکیل شده است و رطوبت آن بسیار کم می باشد

شرحی از پیمایش و ابزار مورد نیاز: پیمودن پیاده راه های طولانی فقط با قدمهای کوچک امکان پذیر است و همین واحد های کوچک هستند که فرد را قادر می سازند تا بلند ترین کوه ها و دورترین مسافت ها را بپیماید با معرفی افراد محلی با خبر شديم در نزديكی روستای دزكی غاری وجود دارد و تصميم گرفتيم برای ارضا كردن حس كنجكاويمان سری به آن منطقه بزنيم. مسیر‎شناسی غار : این غار از نوع چاهی و دیواره‎ای که در خط‎الراس کوه تاپو كه از جنس كنگلومرا و در فاصله حدوداً 3 کیلومتری جنوب شرقی روستای دزک واقع است.

راه ورودی آن یک شکاف به طول 6 متر و عرض حداكثر 70 سانتی‎متر با دو سنگ بزرگ كه در دهانه آن قرار دارند که یکی از آنها جهت برپايی کارگاه مناسب می‎باشد. اين شكاف در امتداد خط‎الراس و حدوداً شمالی جنوبی است. سوار شدن بر کارگاه مشکل است و جای ديگری برای زدن كارگاه مناسب در نزديكی دهانه غار وجود ندارد. فرود اولیه حدوداً 44 متر در فضای معلق می‎باشد انتهای مسیر از سنگ‎های یکپارچه و احتمال ریزش سنگ در ابتدای مسير به دليل نوع سنگ می‎باشد. بعد از اتمام فرود در امتداد سراشيبی كوتاهی با شیب حدوداً 30 درجه و طول حدوداً 10 متر كه به طرف دهانه چاه ديگری می‎رود به حركت خود ادامه داديم. جای مناسبی برای کارگاه زدن وجود ندارد ولی می‎توان از شكاف‎های نزديك دهانه چاه براي كارگاه استفاده كرد. 10 متر اول ابتدای فرود بعدی به دلیل باریک بودن مسیر مشکل می‎باشد بعد از آن وارد فضای معلق می‎شويم و تا پایین امتداد پیدا می‎کند طول فرود دوم حدوداً 36 متر می‎باشد.

پس از آن به يك سنگ بزرگ به ارتفاع 2 متر و محيط 11 متر می‎رسيم كه محل مناسبی برای کارگاه چاه سوم می‎باشد و در محوطه‎ای به ابعاد 5 در 3 که تقریباً منطقه امنی محسوب می‎شود ولی در هنگام فرود احتمال ريزش سنگ از ابتدای مسير وجود دارد دیواره‎های اینجا پوشیده از چکیده‎ها و چکنده‎ها است که زیبایی خاصی را به اینجا داده‎اند. گروه آماده فرود به چاه سوم می‎شوند، طول چاه سوم حدوداً 28 متر در فضای معلق می‎باشد چکیده‎ها و چکنده‎های فراوانی به چشم می‎خورد. در قسمتی که فرود تمام می‎شود محوطه‎ای به ابعاد 3 در 7 وجود دارد در كنار طناب فرود دهلیزی قرار دارد که کف آن گل است. پس از حدود 12 متر دهلیز باريك شده و به سمت چاه بعدی با شيب كمی از شكاف باريكی كه به زحمت میتوان از آن عبور كرد (بصورت سینه خیز باید عبور کرد). بعد از حدود 4 متر در امتداد سراشيبی به دهانه چاه بعدی می‎رسیم با دو مدخل ورودی که یک پل گلی طبیعی این دو مدخل را به هم متصل نموده است

1- آشنایی کامل به تکنیکهای غارنوردی وآشنایی کامل به وسایل و ابزار (کلوگر، استاپ، یومار، طناب استاتیک و... ) و همچنین داشتن آمادگی جسمی و روحی از ملزومات این برنامه می‎باشد. 

2- دمای غار حدود 6 تا 8 درجه سانتی‎گراد می‎باشد که لباس اضافی و گرم با توجه به گل‎آلود بودن کف غار الزامی است کمبود اکسیژن هم احساس نمی‎شود. 3- مجموع استفاده از طناب حدوداً 130 متر بود. کمیته فنی گروه پیام‎زردکوه شهرکرد مصمم است در آینده نزدیک اکتشاف از این چاه را ادامه دهد و به لطف خدا گوشه‎ای از زیبايی‎های نهفته در دل طبیعت و رشته کوه زاگرس را به همه همنوردان کشور عزیزمان نشان دهد.

جانداران داخل غار: کبوتر و کلاغ در دهلیز های غار دیده میشود

اطلاعات، داستانها و افسانه های اهالی در مورد غار: دهانه غار توسط اهالی محلی دیده شده بود اما به دلیل صعب العبور بودن اولین شناسایی ها توسط گروه پیام زردکوه و طی سه روز شناسایی گردید

کشفیات درون غار (اشیاء یا ابزار تاریخی، استخوان انسان یا جانور، ...): لاشه پرندگان

منبع: سایت غارهای ایران

1396/08/01 - 13:17:49
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب