Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت
لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

محصولات تصادفي

چادر اضطراری

چادر اضطراری
  • 69,000 تومان

FUTRA 45L

FUTRA 45L
  • موجود نيست
  • 745,000 تومان

شلوار windstoper استتار

شلوار windstoper استتار
  • موجود نيست
  • 189,700 تومان

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : غار دزک (تاپو شماره 2)

1396/08/01 - 13:17:49
موقعیت: چهارمحال و بختیاری، دزک، سورک


 Dezzak (Tāppo No.2): نام فارسی غار بصورت لاتین

معنی نام (وجه تسمیه): بدلیل وجود کوهی به نام تاپو که غار بر روی آن واقع شده است

 32˚ 03': (N)  عرض جغرافیایی دهانه غار

 51˚ 01': (E)  طول جغرافیایی دهانه غار

تعداد دهانه غار: 1 دهانه

نشانی محل غار: ابتدا از شهرکرد باید به فاصله 33 کیلومتر به دزک رسید و سپس از کنار قلعه دزک مسیر باغ شرکت و سد خاکی دزک را سوال نمود و از کنار یک سنگ بزرگ و ستون مانند که سنگ لنگه ای نامیده میشود گذشت و بروی کوه تاپو قرار گرفت و مسیر را به سمت شمال پیمود تا حدود 1000 متر تا به کنار چاه غار رسید.

عمق غار: 165 متر

توضیحاتی درباره نوع غار: این چاه غار به صورت طبیعی بوده و از نوع نفوذ آب به سنگ کنگلومرا تشکیل شده است و رطوبت آن بسیار کم می باشد

شرحی از پیمایش و ابزار مورد نیاز: پیمودن پیاده راه های طولانی فقط با قدمهای کوچک امکان پذیر است و همین واحد های کوچک هستند که فرد را قادر می سازند تا بلند ترین کوه ها و دورترین مسافت ها را بپیماید با معرفی افراد محلی با خبر شديم در نزديكی روستای دزكی غاری وجود دارد و تصميم گرفتيم برای ارضا كردن حس كنجكاويمان سری به آن منطقه بزنيم. مسیر‎شناسی غار : این غار از نوع چاهی و دیواره‎ای که در خط‎الراس کوه تاپو كه از جنس كنگلومرا و در فاصله حدوداً 3 کیلومتری جنوب شرقی روستای دزک واقع است.

راه ورودی آن یک شکاف به طول 6 متر و عرض حداكثر 70 سانتی‎متر با دو سنگ بزرگ كه در دهانه آن قرار دارند که یکی از آنها جهت برپايی کارگاه مناسب می‎باشد. اين شكاف در امتداد خط‎الراس و حدوداً شمالی جنوبی است. سوار شدن بر کارگاه مشکل است و جای ديگری برای زدن كارگاه مناسب در نزديكی دهانه غار وجود ندارد. فرود اولیه حدوداً 44 متر در فضای معلق می‎باشد انتهای مسیر از سنگ‎های یکپارچه و احتمال ریزش سنگ در ابتدای مسير به دليل نوع سنگ می‎باشد. بعد از اتمام فرود در امتداد سراشيبی كوتاهی با شیب حدوداً 30 درجه و طول حدوداً 10 متر كه به طرف دهانه چاه ديگری می‎رود به حركت خود ادامه داديم. جای مناسبی برای کارگاه زدن وجود ندارد ولی می‎توان از شكاف‎های نزديك دهانه چاه براي كارگاه استفاده كرد. 10 متر اول ابتدای فرود بعدی به دلیل باریک بودن مسیر مشکل می‎باشد بعد از آن وارد فضای معلق می‎شويم و تا پایین امتداد پیدا می‎کند طول فرود دوم حدوداً 36 متر می‎باشد.

پس از آن به يك سنگ بزرگ به ارتفاع 2 متر و محيط 11 متر می‎رسيم كه محل مناسبی برای کارگاه چاه سوم می‎باشد و در محوطه‎ای به ابعاد 5 در 3 که تقریباً منطقه امنی محسوب می‎شود ولی در هنگام فرود احتمال ريزش سنگ از ابتدای مسير وجود دارد دیواره‎های اینجا پوشیده از چکیده‎ها و چکنده‎ها است که زیبایی خاصی را به اینجا داده‎اند. گروه آماده فرود به چاه سوم می‎شوند، طول چاه سوم حدوداً 28 متر در فضای معلق می‎باشد چکیده‎ها و چکنده‎های فراوانی به چشم می‎خورد. در قسمتی که فرود تمام می‎شود محوطه‎ای به ابعاد 3 در 7 وجود دارد در كنار طناب فرود دهلیزی قرار دارد که کف آن گل است. پس از حدود 12 متر دهلیز باريك شده و به سمت چاه بعدی با شيب كمی از شكاف باريكی كه به زحمت میتوان از آن عبور كرد (بصورت سینه خیز باید عبور کرد). بعد از حدود 4 متر در امتداد سراشيبی به دهانه چاه بعدی می‎رسیم با دو مدخل ورودی که یک پل گلی طبیعی این دو مدخل را به هم متصل نموده است

1- آشنایی کامل به تکنیکهای غارنوردی وآشنایی کامل به وسایل و ابزار (کلوگر، استاپ، یومار، طناب استاتیک و... ) و همچنین داشتن آمادگی جسمی و روحی از ملزومات این برنامه می‎باشد. 

2- دمای غار حدود 6 تا 8 درجه سانتی‎گراد می‎باشد که لباس اضافی و گرم با توجه به گل‎آلود بودن کف غار الزامی است کمبود اکسیژن هم احساس نمی‎شود. 3- مجموع استفاده از طناب حدوداً 130 متر بود. کمیته فنی گروه پیام‎زردکوه شهرکرد مصمم است در آینده نزدیک اکتشاف از این چاه را ادامه دهد و به لطف خدا گوشه‎ای از زیبايی‎های نهفته در دل طبیعت و رشته کوه زاگرس را به همه همنوردان کشور عزیزمان نشان دهد.

جانداران داخل غار: کبوتر و کلاغ در دهلیز های غار دیده میشود

اطلاعات، داستانها و افسانه های اهالی در مورد غار: دهانه غار توسط اهالی محلی دیده شده بود اما به دلیل صعب العبور بودن اولین شناسایی ها توسط گروه پیام زردکوه و طی سه روز شناسایی گردید

کشفیات درون غار (اشیاء یا ابزار تاریخی، استخوان انسان یا جانور، ...): لاشه پرندگان

منبع: سایت غارهای ایران

1396/08/01 - 13:17:49
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب