Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب


لینک عضویت در کانال فروشگاه بقا در طبیعت

ورود مشترکین

محصولات تصادفي

دوربین GARMIN VIRB 360

دوربین GARMIN VIRB 360
  • موجود نيست
  • 1 تومان

اسپری ضد آب کردن کفش TOKO

اسپری ضد آب کردن کفش TOKO
  • موجود نيست
  • 77,000 تومان

چاقوی آمریکایی (SOL (CORE LITE

چاقوی آمریکایی (SOL (CORE LITE
  • موجود نيست
  • 135,000 تومان

AIRCONTACT 65+10

AIRCONTACT 65+10
  • موجود نيست
  • 890,000 تومان

توجه

جهت حذف شماره خود از لیست خبرنامه، کافی است عدد 555 را به شماره 500020308860 ارسال کنید

  • ثبت نام فروشنده
  • رهگيري سفارش

خبر : غار هفت خانه (یدی داملار، یدی اولر)

1396/08/01 - 10:29:36
موقعیت: اردبیل، 20 کیلومتری جنوب غرب شهر خلخال، جاده خلخال - هشتجین، روستای گرمخانه


غار هفت خانه( یئدی ایولر یا یدی دام) روستای گرمخانه خلخال، در جنوب غربی شهر خلخال و شمال روستای گرمخانه واقع شده که در ارتفاع حدود یک هزار و 600 متر از سطح دریا و در مختصات جغرافیایی 33-32-37 عرض شمالی و 00-25-18 طول شرقی و در فاصله 20 کیلومتری شهر خلخال واقع شده که به وسیله جاده آسفالت شده از کیلومتر 16 جاده خلخال، هشجین به طرف غرب روستای گرمخانه به شهر خلخال متصل می‌شود.

داود مغیثی، کاشف غار هفت‌خانه( یئدی دام) روستای گرمخانه خلخال در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خلخال اظهار کرد: غار هفت خان روستای گرمخانه خلخال، یکی از مناطق باستانی این منطقه است و غار تاریخی این روستا که در زبان محلی ترکی آذربایجانی به «یئدی دام» یعنی «7 ساختمان یا 7 اتاق» معروف بوده و در زبان فارسی به غار هفت‌خانه معروف است.

وی تصریح کرد: غار هفت‌خان از هفت تالار کوچک(خانه) که پشت سرهم و به شکل یو انگلیسی (U) قرار دارد تشکیل شده است و این غار دارای دو دهانه ورودی بوده و دهانه اصلی رو به شرق قرار دارد و یکی از دهانه‌های دیگر این غار که در ضلع جنوبی واقع شده در سال‌های اخیر به علت حفاری‌های غیرمجاز ایجاد شده، به شکل مستقیم به خانه پنجم وصل می‌شود.

محقق و پژوهشگر آثار تاریخی و باستانی افزود: 4 تالار از این دهانه به سهولت قابل دسترسی است، ارتفاع این تالارها به طور متوسط بیشتر از 3 متر می‌باشد، ارتباط به خانه پنجم از طریق یک راهرو به طول چهار متر و با عرض و ارتفاع 70-50 سانتی‌متر که طرفین آن سنگ چین شده است، صورت می‌گیرد.

مغیثی بیان کرد: خانه‌های پنجم، ششم و هفتم پشت سر هم در جهت جنوب شرقی، شمال غربی قرار دارند، ارتباط خانه هفتم با یک مدخل تنگ استوانه‌ای شکل به قطر 45 سانتی‌متر و به طول دومتر که در ارتفاع حدود یک متری از کف غار ششم قرار دارد صورت می‌گیرد و حداکثر ارتفاع خانه هفتم حدود 5 متر است و در آن حوضچه آبی به طول و عرض 3 و 1/5 متر به ارتفاع حدود یک متر تشکیل شده است.

کاشف این غار گفت: در غار هفت‌خانه به‌ویژه در خانه‌های اولیه آثار اقامت انسانی به مدت طولانی و استخوان‌هایی پوسیده و راهرو سنگ چین که به‌وسیله انسان به‌وجود آمده است به چشم می‌خورد و تاکنون تا خانه ششم مورد بررسی قرار گرفته و خانه هفتم که آخرین خانه محسوب می‌شود به سختی قابل ورود بوده و تقریباً براساس اظهارات اهالی محل، کمتر کسی تا به حال توانسته وارد این محل شود.

مختصری درباره جغرافیای طبیعی خلخال

یکی از مراکز قدیم و فرهنگ تمدن آسیای میانه بین‌النهرین و پیش از آن تمدن سومر است که از بانیان تمدن بین‌النهرین اقوام سومری بوده که از شمال غرب کشور، فلات آذربایجان به علت‌های مختلفی از جمله سرما و خشکسالی کوچ کرده‌اند و از مناطق مهم که اقوام سومری ساکن بوده‌اند منطقه خلخال است.

البته وجود سکونت سایر اقوام همچون هوریان باستان، کاس‌ها، سومریان، خوارزمیان، سلت‌ها، میتانی‌ها، اوراتوها، مانناها، سکاها، مادها در این منطقه مشهود بوده است.

براساس تحقیق و پس از کاوش میدانی در بسیاری از مناطق خلخال از جمله منطقه ازناو، غارها و سایر زاغه و غارهای موجود کشف شده و قبور باستانی از جمله گورکان ها نمونه‌ای از این تمدن است که در سایت گیلوان مورد کاوش قرار گرفته و در برخی از واقعیت‌ها کشف خواهد شد و در برخی از مناطق از جمله ازنا و خمس نیز نمونه‌هایی از این تمدن از جمله قبور تاریخی به یادگار مانده است.

این غار بیش از 8 هزار سال قدمت دارد

با توجه به اینکه منطقه آذربایجان یکی از نخستین گاهواره‌های تمدن در کشورمان محسوب می‌شود، شهرستان خلخال نیز جدا از این ادعا نبوده و براساس تحقیقات انجام شده قدمت و تمدن منطقه خلخال به 6 هزار سال قبل از میلاد تخمین زده شده است که با احتساب دوره میلادی به بیش از 8 هزار سال می‌رسد و آثار باقیمانده از این ادوار تاریخی شامل تپه‌های تاریخی آتشکده‌ها و مگالیت‌هایی موجود است و به یقین آثارهایی که بناهای سنگی مثل غارها محسوب می‌شود، با بیش از 8 هزار سال به قبل میلاد قدمت دارند.

کاشف غار هفت‌خانه در این زمینه می‌گوید:‌ این غار تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته است و در نخستین بازدید میدانی، به همراه اکیپ وارد نخستین اطاق این غار شدیم و البته ورود به این غار سخت بوده و بایستی به صورت خوابیده و سینه خیز به میزان دو متر عبور کرد و به علت نبود امکانات کافی از جمله نور تنها نخستین اطاق مورد بازبینی قرار گرفت و به علت تخریب و حفاری‌های غیرمجاز کف و دیوارهای اتاق نخست مورد تعرض قرار گرفته و از شکل واقعی خود تغییر یافته است.

امروز کشف واقعیت‌ها و حقایق تاریخی و پرده‌برداری از ناگفته‌های آن همانند یک تحقیق در فن‌آوری و تکنولوژی است که به یقین این پژوهش مقدمه‌ای برای بررسی اجمالی این آثار تاریخی خواهد بود، اما براساس تحقیقاتی که در زمینه کاوش‌های غارهای منطقه آذربایجان صورت گرفته، قدمت تمدن بشری در فلات آذربایجان به سال‌های قبل از 250 هزار سال پیش برمی‌گردد.

به طور نمونه در سال 1968 میلادی در حین کاوش غار «آزیخ» در هادروت آذربایجان فک پایین فسیل شده انسانی که در حدود 200 تا 250 هزار سال پیش زندگی می‌کرده کشف شد، همچنین یافته‌های غار تاریخی«گلیجک» در 37 کیلومتری زنجان که قدمت تقریبی سی هزار ساله به آن داده شده است و البته سنگ نگاره‌های بسیار قدیمی در منطقه مرادلی و یا در فاصله 12 کیلومتر شمال غربی اردبیل همگی اسنادی هستند از قدمت بسیار دیرین سکونت نخستین انسان‌ها در این سرزمین است.

در منطقه خلخال که مرکز آن به هیرو معروف است و اطراف شهر خلخال و تعدادی از روستاهای منطقه از جمله سنگ آباد، خمس، خوجین، علی آباد و سایر روستاها بسیاری از آثار که سنگ نگاره منسوب می‌شود وجود دارد که قدمت سکونت بشر را به بیش از 10 هزار سال پیش می‌رساند و این مورد به اثبات رسیده است.

آرتور کسیت و هنری فیلد، آذربایجان را سرزمین ظهور انسان متفکر و خاستگاه تمدن می‌دانند و براساس تحقیقات رضا زرگر در کتاب تاریخ دیرین شرق آذربایجان تمامی مناطق شرق کوهستان آذربایجان همانند خلخال، گیوی، میانه، آستارا و سایر محل‌های دیگر و البته اردبیل دارای مگالیت‌های  تاریخی بی‌نظیری هستند.

امروزه شاهد سنگ استیل‌های ساخته شده و طبیعی تراشیده در اطراف هروآباد خلخال، ازناو، علی‌آباد موجود هستند که این مناطق اولیه را می‌توان به عنوان یکی از خاستگاه‌های تمدن و فرهنگ پروتوتورکی و احتمالاً سرچشمه مهاجرت‌های بزرگ باستانی به سمت مشرق و غرب دانست و تحقیق این همه تمدن بزرگ مگالیستی که قدمت 10 هزار ساله را دارد، نیاز به مبنای اولیه دوران ابتدایی تاریخی است و غار هفت‌خانه علاوه بر ماهیت غار به عنوان یک سازه سنگی به شمار می‌رود.

از دیگر شاخصه‌های اصلی و متمایز این سکونتگاه می‌توان به کثرت اتاق‌ها اشاره کرد که تعداد 7 اتاق در ایران بی‌نظیر می‌باشد به طوریکه غارهای باستانی که مربوط به دوره پارینه سنگی معروف به سه اتاق(اوچ اتاق) بوده که این غار در دل کوه توسط انسان‌های اولیه کنده شده و زیستگاه انسان‌های غارنشین بوده است.

در داخل این غار سه اتاق تو در تو بوده که یکی از آنها در وسط دیگری در طرفین قرار گرفته است و به همدیگر راه دارند و در داخل اتاق‌های تیشه‌ها به وضوح معلوم است، به طوری‌که طاقچه‌هایی برای قرار دادن اشیاء در آنها تعبیه شده است.

با بررسی محیط پیرامون غار هفت‌خانه گرمخانه خلخال می‌توان چنین استنباط کرد که موضوع گرم شدن تدریجی در این مکان صدق می‌کند چرا که نام آبادی گرمخانه همان از واژه گرما اخذ شده است یعنی خانه گرم و این منطقه با وجود اینکه در شهرستان خلخال واقع شده اما بسیار گرمسیر است و یکی از علت‌های سکونت دائمی بشر می‌توان به وجود آب اشاره کرد و وجود چشمه‌های پرآب به نام ایستی بلاغ(چشمه گرم) نیز از ارکان اسکان بشر از دوره غارنشینی به یکجانشینی است.

جالب اینکه چشمه ایستی بلاغی به عنوان چشمه آب معدنی محسوب می‌شود و در زمستان آب چشمه به حدی گرم و ملایم است که در گذشته محل استحمام اهالی منطقه بوده است.

این چشمه در زمان‌های قبل دارای تاسیسات حمام نظیر استخر بوده و البته محل مظهر چشمه نیز خود بنای سنگ طبیعی است که جزو استیل‌های طبیعی شرق آذربایجان محسوب می‌شود، این مکان در نزد اهالی آبادی گرمخانه مورد احترام و تقدس خاص است به طوری که در ایام ماه محرم در جریان سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) و یاران با وفایش، اهالی دسته‌های عزاداری را به این محل می‌آورند و شمع در کنار این چشمه‌ها روشن می‌کنند.

این آداب مذهبی از گذشته‌های دور بوده و در زمان قبل از اسلام نیز مورد احترام بوده و فرهنگ شمع در این مکان ارتباطی به آیین زرتشت دارد و یکی از علت‌های تکاملی انسان در این غارها وجود چشمه در اتاق ششم و هفتم این غار است که سرریز این چشمه در نهایت در پایین دست غار در ته دره چشمه معروف به یئدی دام(هفت خانه) است که در سال‌های اخیر به علت خشکسالی‌های پی در پی و عدم لایه‌روبی آب چشمه خشک شده است.

1396/08/01 - 10:29:36
برچسب هاي خبر :



شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي


Untitled Document

نماد اعتماد مشتریان

مجوز رسانه های اینترنتی

logo-samandehi

جواز کسب